AK Parti-MHP arasında fındık düellosu!

Fındık fiyatları, ittifak yapan 2 partiyi yine karşı karşıya getirdi. AK Parti Genel Sekreter Yardımcısı Mustafa Hamarat, "Fındık fiyatlarını serbest piyasaya bıraktık. Öyle vara yoka langur lungur konuşulmaz, fiyat piyasada oluşuyor" diye skandal bir açıklamaya imza attı, MHP Ordu Milletvekili Cemal Enginyurt'un yanıtı gecikmedi, "Hamarat sosyal bir cinayet işlemiştir. TMO fındık alma kararını açıklarken serbest piyasa mı karar verdi? Ne demek istiyorsun? Kime göz kırpıyorsun?" diye de sert çıktı.

Netordu.com
AK Parti-MHP arasında fındık düellosu!

AK Parti Ordu eski milletvekili ve Genel Sekreter Yardımcısı Mustafa Hamarat, geçtiğimiz günlerde Ordu'dan yayın yapan Tv52 televizyonunda akıllara durgunluk veren açıklamalar yaptı. Özellikle fındık fiyatları konusunda Toprak Mahsülleri Ofisi'nin varlığını yok sayan Hamarat, skandal nitelikte açıklamalar yaptı. İşte o açıklamalardan satır araları:

ÇUVALA GÖRE REKOLTE

"Rekolte çok yüksek olmayacak gibi duruyor. Ölçümler yapıldı, şeyler yapıldı ama bunların çok manipüle edildiği dönemlerde yaşadığımız için gerçi bizde bir laf vardır biliyorsunuz. Harmana gelmeden bakılmaz diye. Harmana gelene baktığımızda çok yüksek olmadığını düşünüyoruz. Yine tekrar herkese çok geçmiş olsun diyoruz. Fındığın olmadığı bölgeler var. Örneğin ben kendi köyümde de şunu gördüm, fındık var ama çok fazla boş var. Yani çuvala giren, hatta çuvalın son durumuna göre rekolteyi gözden geçireceğiz."

"SERBEST PİYASAYA BIRAKTIK"

"Fındık fiyatları konusunu biz biliyorsunuz serbest piyasaya bırakmıştık. Fındık desteklemesini de alan bazlı ödemeyle üreticiye direk yapıyoruz. Bu devam edecek, AK Parti devam ettiği sürece bu devam edecek. Biz üreticinin yanındayız. Hiç kimse bizi öyle fındıkla ilgili suçlamasın. Bunu hep söylüyoruz. Biz baştan beri fındık üreticisinin ezilmemesi için elimizden gelen herşeyi yaptık, yapmaya devam edeceğiz."

"ÖYLE LANGUR LUNGUR KONUŞULMAZ"
 
"Baştan beri, 2002'den beri Türkiye'de bu işlere çok sorumluluk şey yani böyle duygusal, hamaset olsun diye değil. Milletin malı söz konusu, milletin alın teri söz konusu. Dolayısıyla milletin alın terini ilgilendiren konuda öyle vara yoka langur lungur konuşulmaz. Fındık fiyatı piyasada oluşuyor, oluştu. Ben milletimizi memnun edecek bir fiyat oluşacağı kanaatindeyim. Yani şunu söyleyebilirim ben. Eğer milleti memnun edici bir fiyat oluşmazsa, AK Parti iktidarı her zaman yaptığı gibi müdahalesini yapar, üreticiyi ezdirmez ondan herkes emin olsun."

MHP ORDU MİLLETVEKİLİ ENGİNYURT SERT TEPKİ GÖSTERDİ

AK Parti Ordu eski milletvekili ve Genel Sekreter Yardımcısı Mustafa Hamarat'ın skandal nitelikteki bu açıklamaları MHP Ordu Milletvekili Cemal Enginyurt'tan sert tepki geldi. 

"GEÇEN YIL UZAYDAKİ PARTİ Mİ KARAR VERDİ?"

"Hamarat sosyal bir cinayet işlemiştir" diyen MHP'li Enginyurt'un açıklamaları ise şöyle: 

"Fındığı serbest piyasaya bıraktık ne demek? Geçen sene fındığı 10 Lira olarak açıklayıp, TMO'nun alma kararını alan Bakanlar Kurulu uzaydaki bir partinin bakanlar kuruluydu? Geçen sene AK Parti Hükümeti'nin Bakanlar Kurulu, Sayın Cumhurbaşkanı'nın liderliğinde TMO fındık alma kararını açıklarken serbest piyasa mı karar verdi? Ne demek istiyorsun? Kime göz kırpıyorsun?" 

"SOSYAL BİR CİNAYET İŞLEMİŞTİR"

"Fındık için mücadele ediyoruz, 13 TL değer bulsun diyoruz, ama bu açıklama bir cinayettir. Sayın Hamarat sosyal bir cinayet işlemiştir. Fındık üreticilerine büyük bir yanlış yapmıştır. Serbest piyasa fındığın değerini bulur, AK Parti Hükümeti gerekirse günü geldiğinde müdahale eder bu ne demek yahu? Şu an, 20 gündür üretici fındığını pazara indiriyor. Üreticinin artık dayanacak hali kalmadı. Herkesin borcu var, herkesin ödemesi var. Allah aşkına ne yapmaya çalışıyorsunuz? İtalyan firmasına destek vermekten başka neye yaradı bu dediğiniz? Serbest piyasa diyerek hangi piyasadan bahsediyorsun Hamarat? Aklımızla mı oynuyorsun Hamarat? Serbest piyasa mı kaldı? Bütün piyasayı eline tek bir firma geçirdi, tekel yaptı ya! Fındık O'nun elinde ya! Yazıklar olsun. Bu Hükümet fındığa derhal taban fiyat açıklamalı, gecikmeden bu ilan edilmeli."

"CUMHURBAŞKANI'NA KOMPLO KURUYORLAR"

"Şu an, 20 gündür üretici fındığını pazara indiriyor. Üreticinin artık dayanacak hali kalmadı. Herkesin borcu var, herkesin ödemesi var. Allah aşkına ne yapmaya çalışıyorsunuz? İtalyan firmasına destek vermekten başka neye yaradı bu dediğiniz? Serbest piyasa diyerek hangi piyasadan bahsediyorsun Hamarat? Aklımızla mı oynuyorsun Hamarat? Serbest piyasa mı kaldı? Bütün piyasayı eline tek bir firma geçirdi ya! Tekel yaptı ya? Fındık O'nun elinde ya, yazıklar olsun. Bu Hükümet fındığa derhal taban fiyat açıklamalı, gecikmeden bu ilan edilmeli." 

eko

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER