Pazar günü geniş bir alanda sıcaklıkların 8 ile 10 derece düşmesiyle kar yağışları görülecek. Özellikle Batı ve Ordu Karadeniz bölgesinde, İç Ege'de, Doğu Karadeniz bölgesinde ve Doğu bölgelerinde kar yağışları yaşanacak.

Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanlığı Meteoroloji Genel Müdürlüğü Tahminler Dairesi Başkanı Yüksel Yağan, hafta sonu sıcaklıkların 8-10 derece düşeceğini, özellikle Batı ve Orta Karadeniz, İç Ege, Doğu Karadeniz ve Doğu Anadolu'da kar yağışı görüleceğini bildirdi.

Yağan, hafta sonu ve devamındaki günlerin hava durumuna ilişkin değerlendirmelerde bulundu.

TBB seçimlerini Ekrem İmamoğlu kazandı TBB seçimlerini Ekrem İmamoğlu kazandı

Son meteorolojik değerlendirmelere göre, Türkiye'nin batı bölgelerinin yağışlı sistemin etkisi altında olduğuna işaret eden Yağan, "25 Kasım Cumartesi günü Güney Ege'de çok kuvvetli ve şiddetli yağış beklentimiz var. Muğla, İzmir'in güneyi, Aydın, Antalya Körfezi'ni kapsayan alanda çok kuvvetli ve şiddetli yağış bekliyoruz. Yine cumartesi günü İç Ege bölgemizde kuvvetli yağış bekliyoruz. Pazar günü yurdun büyük bölümünde özellikle düşük rakımlarda kuvvetli yağmur, yüksek rakımlarda kar yağışları göreceğiz." dedi.

Batı bölgelerini etkileyen sistem nedeniyle Türkiye'nin büyük kesiminde kuvvetli rüzgar olayları meydana geleceğini de belirten Yağan, "Hem güneyli hem kuzeyli rüzgarların etkisi altında kalacağız. Önümüzdeki 3 günlük periyotta söz konusu rüzgarların 70-90 zaman zaman 90 kilometre/saatin de üzerine çıkmasını bekliyoruz, fırtına ve denizlerimizde de tam fırtınayla karşılaşma durumlarımız söz konusu." diye konuştu.

Yüksel Yağan, 26 Kasım Pazar günü hava sıcaklıklarının düşeceğini vurgulayarak, "Pazar günü geniş bir alanda sıcaklıkların 8 ile 10 derece düşmesiyle kar yağışları göreceğiz. Özellikle Batı Karadeniz bölgesinde, İç Ege'de, Doğu Karadeniz bölgesinde ve Doğu bölgelerimizde kar yağışlarını göreceğiz. Özellikle kuvvetli rüzgar açısından pazar günü risk taşıyor. Hem güneyli, lodos yönünden hem de kuzeyli rüzgarlar 70-90 kilometre/saat şiddetinde fırtınalara sebep olacak. Denizlerimizde de daha yüksek rüzgarların görülmesi olası. Daha sonra bu sistem pazartesi günü kar yağışlarına neden olduktan sonra yurdu doğuya doğru terk edecek." ifadelerini kullandı.

AFAD'DAN ORDU'YA UYARI GELDİ

Afet ve Acil Durum Yönetimi Başkanlığı ise Ordu'ya 'fırtına' uyarısında bulundu. Vatandaşların cep telefonlarına gönderilen SMS uyarısında "Meteoroloji'ye göre Ordu'da yarın (25 Kasım 2023) Güney yönlerden yer yer kuvvetli fırtına bekleniyor. Yaşanabilecek olumsuzluklara karşı tedbirli olun" denildi. Şiddetli fırtına Cumartesi ve Pazar günü de etkili olacak. Çıkacak ani fırtınanın hızı özellikle Pazar akşamı saat 17:00'den sonra yer yer 51-52 knots sevilerine yani 90-100 km'lik hıza ulaşabilecek. Fırtınanın Ordu'da deniz ve havayolu trafiğini de olumsuz etkilemesi bekleniyor.

Editör: Haber Merkezi