Ordu'nun Altınordu ilçesinde Durugöl Mahallesi'ni ismini veren 36 dönümlük Durugöl arazisi, artık Durugöl Tabiat Parkı olarak Orduluların kullanımına açıldı.

Durugöl Mahallesi'ndeki arazi ile ilgili uzun süredir sürdürülen görüşmeler olumlu sonuç verdi ve Ordu Büyükşehir Belediye Başkanı Dr.Mehmet Hilmi Güler, devletin kasasından tek bir kuruş bile harcamadan arazi sahiplerinden 36 dönümlük araziyi aldı. Tam bin 750 kişilik bir ekibin çalışmasıyla Durugöl çevresine de bin 120 ağaç dikildi.

171223_1e_durugöl

Yapımı tamamlanan Durugöl Tabiat Parkı'nın açılışına Ordu Valisi Muammer Erol da katıldı. 

Ordu'da otopark ücretlerine zam yapıldı Ordu'da otopark ücretlerine zam yapıldı

Açılışta bugüne kadar gelinen süreç hakkında bilgi veren Başkan Dr.Mehmet Hilmi Güler, "Burası yılladır garip kalmış bir yerdi, hep çöplük olarak kullanıldı. Buradan bu çöpleri temizledik ve kuşlara yeni yer olan Durugöl'ümüzü açma fırsatı bulduk. Eğer dokunmasaydık burası daha sonra arazi olarak yüksekliği serbest, emsali 2.5 olan dev binaların olacağı bir yer olacaktı. Biz burada paraya tamah etmedik. Sahibinden bu 36 dönüm araziyi bedava alarak 1,5 milyarlık yeri halkımızın kullanıma sunduk, hayırlı olsun. Burada mahallemize de adını veren bir Durugöl'ümüz var. Adı vardı,  ama kendisi yoktu. Çünkü etrafı çevriliydi. Burayı aldık, temizledik ve ekolojik dengeye uygun olarak burayı tanzim ettik. Titizlikle üzerinde durduk. Kuşların da böceklerin de ördeklerin de burada hakkı var. Onlar da bizim hayatımızın paydaşları. Böylece önce çöplüğü temizledik sonra da insanlarımıza ve diğer canlıların hizmetine sunduk" ifadelerini kullandı.

"GERÇEK BİR TABİAT PARKI OLDU"

Dev bir ekibin çalışmasıyla bugünlere gelindiğine değinen Başkan Güler, "Burada 1750 kişi çalıştı. 1120 ağaç diktik. 5 bin tane de küçük ağaç diktik. Ağaç sökme makinamız aracılığıyla 19 ağacın yerini değiştirdik. 14 bin 400 mevsimlik çiçek diktik. Müzikle su dansı yapan çok güzel bir havuz yaptık. Buraya turistlik amaçlı katma değer katacak, Boztepe’den seyredilecek bir zenginlik bu. 25 adet kuş evi yaptık. 5 adet kitaplık koyduk. Parkta canı sıkılan otursun bu güzel ortamda kitabını okusun istedik. Kent mobilyaları, bir adet kuş gözlem evi, 2 adet ördek kümesi, 3 adet de kuş yemliği koyduk. Burası güzel bir hale geldi. Değişik ağaç türleri diktik. Hakikaten bir tabiat parkı oldu. Akabinde alanda yine sürprizlerimiz olacak. Hepinizin emrine amade bir çalışma ortaya koyduk. Güle güle kullanın" dedi.

171223_1d_durugöl

VALİ EROL: "ORDU ZENGİNLEŞİYOR"

Ordu Valisi Muammer Erol da kurdele kesiminden önce bir açıklama yaparak, "Ordu'nun zenginleştiğini gösteren güzel bir çalışma olmuş. Büyükşehir Belediye Başkanımız başta olmak üzere emek veren bütün belediye personeline teşekkür ediyorum. Ben de bir Ordulu olarak yeni bir yeşil alan kazanmaktan memnun oldum. Sağ olsun var olun" diye konuştu.

Editör: Haber Merkezi