Ordu mutfağının olmazsa olmazlarından, yerli ve yabancı turistler tarafından da büyük beğeni toplayan Karalahana Çorbası yani Pancar Çorbası, Türk Patent ve Marka Kurumu tarafından Ordu'ya tescillenerek cofrafi işaret aldı.

Ordu Büyükşehir Belediyesi'nin özellikle yerel damak tatları noktasında başlattığı girişimlere bir yenisi daha eklendi. Tescilli Karalahana Çorbası'yla birlikte Ordu'da coğrafi işaret alınan ürün sayısı da 18'e yükselmiş oldu. Karadeniz mutfağının en özel çorbalarından biri olan Karahalana ya da Pancar Çorbası hem besleyici, hem de doyuruculuğu ile biliniyor.

Usta sanatçı Can Gürzap hayatını kaybetti Usta sanatçı Can Gürzap hayatını kaybetti

Böylece il genelinde Kabataş Helvası, Ordu Perşembe Ceviz Helvası, Ordu Yayla Pancarı (Dürme) Turşusu, Akkuş Şeker Fasulyesi, Gürgentepe Çoban Fasulyesi, Ordu Kivisi, Ordu Tostu, Yalıköy Köftesi, Ordu Taflan Turşusu, Ordu Sakarca Mıhlaması, Ordu Melocan Kavurması, Ordu Galdirik Kavurması ve Mesudiye Kuru Ekmeği veya Mesudiye Goliti, Ordu Pidesi veya Ordu
Yağlısı, Ordu Fındıklı Burma Tatlısı, Ordu İçli Tava ve Ordu Zeytinyağlı Karalahana Sarması'ndan sonra tescilli ürün sayısı 18'e çıkmış oldu.