Yüksek Seçim Kurulu, Türkiye İstatistik Kurumu'nun 31 Aralık 2023 tarihi itibarı ile belirlediği yeni nüfus verilerini dikkate alarak milletvekili sayılarının son halini karara bağladı. 

Cemal Enginyurt'tan Kılıçdaroğlu'na sürpriz ziyaret Cemal Enginyurt'tan Kılıçdaroğlu'na sürpriz ziyaret

Nüfusu önceki yıllara oranla düşen ve göç vermeye devam eden İstanbul'da milletvekili sayısı 98'den 96'ya düştü. Kütahya'da 5 olan sayı 4'e, Hatay'da da 11 olan milletvekili sayısı 10'a düştü. 

Bursa'da ise artan nüfus nedeniyle 20 olan milletvekili sayısı 21'e çıktı. Milletvekili sayısı artan bir diğer il ise Eskişehir oldu. Eskişehir'in TBMM'deki milletvekili sayısı 6'dan 7'ye yükseldi. Bayburt ve Tunceli'nin de 1 olan milletvekili sayısı 2 oldu.

ORDU'NUN MİLLETVEKİLİ SAYISI KAÇ OLDU?

TBMM'nin 26'ncı döneminde 5 olan Ordu'nun milletvekili sayısı 27'nci Dönem'den itibaren 6'ya çıkmıştı. Resmi Gazete'de son yayımlanan YSK Kararı'na göre bu sayı yine değişmedi ve 6'da kaldı.  

Karadeniz Bölgesi'nde ise en fazla milletvekili sayısına sahip olan il Samsun oldu. Samsun TBMM'de 9 milletvekili ile temsil edilirken, Ordu'nun yanı sıra Trabzon 6, Tokat ve Zonguldak 5, Çorum ve Giresun 4, Karabük, Düzce, Kastamonu, Rize ve Amasya 3, Artvin, Sinop, Bayburt ve Bartın ise 2 milletvekili ile temsil edilecek. 

Geçmişte ise Ordu'nun TBMM'nin 21, 22 ve 23'üncü dönemindeki milletvekili sayısı 7'yken, 20'nci Dönemi'nde ise bu sayı 8, 11'nci Dönemi'nde ise bu sayı 10'du. 

Editör: Haber Merkezi