Türkiye genelinde sel ve taşkın risklerinin azaltılması amacıyla AFAD ve DSİ tarafından başlatılan 'Rist Azaltma Faaliyetleri Kapsamında Dere Islahı Çalışmalarına Dair İşbirliği Protokolü' kapsamında Ordu Valiliği emnine 8 paletle eskavatör tahsis edildi.

Proje kapsamında Karadeniz Bölgesi'ndeki 13 ilden biri olan Ordu'ya gönderilen paletli eskavatörler Altınordu ve Perşembe ilçelerinin sınırını oluşturan Akçaova Irmağı'nda ilk çalışmalara başladı. 

Perşembe ilçesine bağlı Efirli Mahallesi'ndeki çalışmaları yerinde incelemek için Ordu'ya gelen AFAD Başkanı Okay Memiş ile birlikte Akçaova Irmağı yatağına giden Ordu Valisi Muammer Erol, Karadeniz'deki derelerin ıslahının projesinin Ordu ayağının başlama merasimi bir araya geldiklerini belirtti. 

MHP'li milletvekilinden CHP'li Başkan'a ziyaret MHP'li milletvekilinden CHP'li Başkan'a ziyaret

150524 4C

AFAD Başkanı Okay Memiş, bütün Dünya'da ve Türkiye'de iklim değişikliği sonucunda olduğu değerlendirilen ve daha önce hiç tanık olmadıkları doğa olaylarına maruz kaldıklarını belirterek, "Afet olmadan önce afete müdahale etmek, risk azaltmak ve öncelikli olarak vatandaşlarımızın can güvenliğini tesis etmek, onların afetlerden dolayı can kayıplarının önüne geçmek gibi öncelikli hedefimiz var. Sonrasında müdahale ve iyileştirme geliyor" şeklinde konuştu.

SEL SON 3 YILDA 113 CAN ALDI

Çalışmaların ilk etabının Ordu'dan başlatıldığını belirten AFAD Başkanı Okay Memiş, "Yaşanan sel felaketlerinde son 3 yılda 113 vatandaşımız hayatını kaybetti. Bu yüzden bu çalışmaları Ordu'dan başlattık, Giresun, Rize, Trabzon, Zonguldak, Sinop, Karabük, Kastamonu ve diğer illerimizde bu çalışmalar devam edecek" ifadelerini kullandı. 

"ORDU'DA 70 KM'LİK DERE YATAĞI TEMİZLENECEK"

Ordu Valisi Muammer Erol da yaptığı açıklamada, "111 iş makinesinin temini hizmetlere sunulması noktasında gayret ve çabalar ürününü verdi. Bugün de şu an çalışmaları başlatıyoruz. Bu önemli hizmet için Sayın Cumhurbaşkanımıza ve Sayın Bakanımıza, AFAD Başkanımıza Ordulular adına teşekkürü bir borç biliyoruz. Bize sağlanan bu imkanlarla DSİ ve AFAD ne yapabiliriz çalışmasını yapalım ve bir program ortaya koyalım demiştik. Bunun sonucunda bize tahsis edilen 8 iş makinesi ile DSİ'nin programına ilaveten 7 ilçemizde 16 derede yaklaşık 70 km dere yatağı temizliği yapılacak. 1,5 milyon metereküp rüsumat temizliği yapılmış olacak. İnşallah bu tamamlandığında da sel ve taşkın baskınıyla ilgili ciddi risk azaltma faaliyeti gerçekleştirilmiş olacak" dedi.

Törene Vali Erol ve AFAD Başkanı Memiş'in yanı sıra Ordu Büyükşehir Belediye Başkanvekili Celal Tezcan, Vali Yardımcısı Ayhan Durmuş, Altınordu Kaymakamı Erkan Karahan, Fatsa Kaymakamı Avni Kula, Ünye Kaymakamı Ayhan Işık, Perşembe Kaymakamı Fatma Turhan Keser, Gülyalı Kaymakamı Hatice Üstün ve diğer yetkililer katıldı.

Editör: Haber Merkezi