İçişleri Bakanı Süleyman Soylu, bu sabah itibarı ile Ordu'da 40'ıncı, Antalya'da 37'nci, Erzincan'da 38'inci ve Isparta'da ise 39'uncu 'Kökünü Kurutma Operasyonu' düzenlendiğini açıkladı.

Tokat'da üst üste yaşanan depremler korkuttu! Tokat'da üst üste yaşanan depremler korkuttu!

"5 AY TAKİP EDİLDİLER"

Ordu'daki operasyonlarda 32 şüpheliden 25'inin ele geçirildiğini açıklayan Bakan Soylu, "Uyuşturucu satıcısı, imalat ve iştirak edenler 5 aydır projeli olarak takip ediliyordu." dedi.

Uyuşturucu ile mücadele için sürekli sahada olduklarına dikkati çeken Soylu, şöyle konuştu: 

"Yakalamalarımız oluyor. Bu yakalamalar kısa süreli takiplerde olduğu gibi uzun süreli, projeli takiplerle gerçekleşmektedir. Projeli takiplerin farkı şudur. Bir çeteyi, uyuşturucu satış ağını çökertmek, imalat ve ticaretine en sert darbeyi vurmak için uzun zamanlı izleme ve takipler çerçevesinde gerçekleşmektedir. Bunu yapmamızın temel sebebi, mahkemelerimize delilleri en sağlam bir şekilde iletebilmek ve içeriye koyduktan sonra bir daha çıkmamasını temin edebilmektir. Bugün cezaevlerinde uyuşturucudan hükümlü sayısı 122 bindir. 6 yıl önce bu sayı 36 bindi. Burada sadece operasyonların sayısını 3 kat artırmadık. Aynı zamanda operasyonların sonucunda ulaştığımız tutuklu sayısı da çok ciddi bir şeklide sahaya yaptığımız baskı çerçevesinde artmış bulunmaktadır."

Soylu, operasyonlar kapsamında Antalya'nın yanı sıra Ordu'da 32 şüpheliden 25'inin, Isparta'da 20 şüpheliden 18'inin, Erzincan'da ise 21 şüpheliden 17'sinin bu sabah itibarıyla gözaltına alındığı bilgisini vererek, "4 ilde gerçekleşen 37, 38, 39 ve 40'ıncı Kökünü Kurutma operasyonlarında 260 şüpheliden 241'i gözaltına alındı." diye konuştu.

Soylu Antalya'dan Ordu, Isparta ve Erzincan illerine bağlanarak valilerden operasyona ilişkin bilgi aldı.

Editör: TE Bilisim