Ordu yarın tüm Türkiye gibi tarihi bir seçime gidiyor... Yurt genelinde 61 milyon 441 bin 882 seçmen, 81 ilde kurulan 206 binden fazla sandıkta oy kullanırken Ordu'da ise 604 bin 851 seçmen toplam 2 bin 228 sandıkta oylarını kullanacak.

Ordu'da oylar Büyükşehir Belediye Başkanı, İlçe Belediye Başkanı ve muhtarlar için kullanılacak. 

Yarın yapılacak yerel seçimde Türkiye genelindeki seçmen sayısı ise 61 milyon 441 bin 882 olarak açıklandı. Yurt genelinde 30 büyükşehir belediye başkanı, 51 il belediye başkanı, 973 ilçe ve 390 belde belediye başkanı ile 50 bin 336 muhtar belirlenecek. İl genel meclisi ve belediye meclisi üyeliği seçimleri yapılacak.

"ORDU'DA SON OY KULLANMA SAATİ 16:00"

Bugün saat 18:00'da başlayacak seçim yasakları yarın saat 23:59'da bitecek. Doğudaki 32 ilde oy verme işlemi saat 07:00'de başlayıp 16:00'da sona erecek. Bu illerin dışında kalan diğer yerlerde oy verme saatleri 08:00 ile 17:00 saatleri arasında olacak.

Saat 16:00'da sona erecek olan oy verme işlemi yapacak iller arasında Ordu'nun yanı sıra Adıyaman, Ağrı, Artvin, Bingöl, Bitlis, Diyarbakır, Elazığ, Erzincan, Erzurum, Gaziantep, Giresun, Gümüşhane, Hakkari, Kars, Malatya, Kahramanmaraş, Mardin, Muş, Rize, Siirt, Sivas, Trabzon, Tunceli, Şanlıurfa, Van, Bayburt, Batman, Şırnak, Ardahan, Iğdır ve Kilis bulunuyor. 

Öte yandan yurt genelinde 1 milyon 32 bin 610 genç, ilk kez oy kullanacak. 

4 OY PUSULASI OLACAK

Seçmenlere 4 oy pusulası verilecek. Bu pusulalar ve renkleri şöyle:

BEYAZ: Büyükşehir belediye başkanlığı,
TURUNCU: İl genel meclisi üyeleri,
MAVİ: Belediye başkanları,
SARI: Belediye meclisi üyeleri

Büyükşehir belediye başkanlığına ilişkin oy pusulası "beyaz", il genel meclisi üyeliklerine ilişkin pusula "turuncu", belediye başkanlığına ilişkin oy pusulası "mavi", belediye meclisi üyeliğine ilişkin oy pusulası ise "sarı" renkli olacak. Seçmenler tüm oy pusulalarını tek zarfa koyacak.

Ordu'da emniyet filosuna 9 yeni araç daha Ordu'da emniyet filosuna 9 yeni araç daha

ÖNCE BÜYÜKŞEHİR OYLARI SAYILACAK

Büyükşehirlerde, sırasıyla büyükşehir belediye başkanlığı, belediye başkanlığı, belediye meclisi üyeliği ve muhtarlık, diğer illerde, sırasıyla belediye başkanlığı, belediye meclisi üyeliği, il genel meclisi üyeliği ve muhtarlık, seçimlerine ait oy pusulalarının sayım ve dökümü yapılacak.

Editör: Haber Merkezi