ORDU - Diyanet İşleri Başkanlığı tarafından uzun yıllardır vekâletle kurban organizasyonunu başarı ile yürütüldüğünü belirten Ordu İl Müftüsü Mürsel Öztürk, Türkiye Diyanet Vakfı eliyle yürütülen vekâlet yoluyla kurban kesimi kampanyasına yurt içi ve yurt dışından rekor katılım olduğunu belirterek, "Diyanet İşleri Başkanlığımız geçmiş yıllarda olduğu gibi bu sene de yine Türkiye Diyanet Vakfı aracılığı ile yurt dışında, özellikle Afrika'da, yurt içinde muhtelif yerlerde vekâlet yoluyla kurban kesimi organizasyonunu planladı" diye konuştu. 2017 yılı için Türkiye Diyanet Vakfı'nın belirlediği kurban bedellerini de açıklayan İl Müftüsü Öztürk, "Bu sene Türkiye Diyanet Vakfı yurt içi kurban bedeli 850 TL, kurbanlarını yurt dışında kestirmek isteyen kardeşlerimiz için ise yurt dışı kurban bedeli 600 TL olarak belirlendi. Vekalet yoluyla kurbanlarını kestirmek isteyen kardeşlerimiz Türkiye Diyanet Vakfı'nın http://bagis.diyanetvakfi.org.tr adresindeki internet sitesine bizzat kendileri online bağışta bulunabilecekleri gibi, cami görevlilerimize, il ve ilçe müftülüklerimize ayrıca PTT şubelerine veya ilgili banka şubelerine müracaat edebilecekler" dedi. Diyanet İşleri Başkanlığı'nın Müslümanları din konusunda aydınlatma görevinin Anayasal bir görev ve sorumluluk olduğunu söyleyen Ordu İl Müftüsü Mürsel Öztürk, "Bilindiği üzere kurban bir ibadettir, bu ibadetin mutlaka usulüne uygun yapılması gerekiyor. Geçmiş yıllarda çok acı tecrübeler yaşadık. Müslümanların vekâletlerini aldıkları halde kurbanlarını kesmeyen, hatta bunu başka amaçlarla sarf eden kuruluşların olduğuna şahit olduk. Diyanet İşleri Başkanlığımız ve Türkiye Diyanet Vakfı kardeşlerimiz arzu ettikleri takdirde kurbanlarının nerede, ne zaman, ne surette, kimler tarafından kesildiğini bilgi vermek suretiyle ulaşmakta ve bilgilendirmektedir" dedi.KAMPANYA ORDU'DA DA BAŞLATILDI

Öztürk, kamyanyanın Ordu'da il genelinde de başlatıldığının altını çizerek, "Kardeşlerimize vekâleten kurban kesme konusunda dikkatli olmalarını öneriyoruz. Diyanet İşleri Başkanlığı olarak sorumluluğumuz çerçevesinde biz bu işi yapacağız. Ancak diğer vakıflar, kuruluşlar da vekâleten kurban bağışı için kendilerine gelecekler, güvenip, inanıyorlarsa ve bu işin gerçek olduğunu kabul ediyorlarsa sorumluluk kendilerine aittir" dedi.

Ordu il genelinde, Türkiye Diyanet Vakfı'na 2014 yılında 777,  2015'te bin 258,  2016'da ise bin 403 hisse kurban bağışı yapıldı. Bu seneki hedef ise 2 bin olarak belirlendi. Son tarih ise 1 Eylül 2017.
Editör: TE Bilisim