Ordu'da kıyı kanununa aykırı ve kumsal üzerinde inşa edilen Belde Evler'e emsal teşkil eden 2016 yılı Nazım İmar Planı'nın mahkeme tarafından iptal edilmesi davasında ilginç bir gelişme yaşandı. Kıyı Kanun'una aykırı yapılaşma istenen davanın avukatlığını CHP Ordu İl Başkanı Atila Şahin'in yaptığı ortaya çıktı. 

Altınordu ilçesine bağlı Akçatepe Mevkii'nde 4 hissedar tarafından Ordu Büyükşehir Belediyesi'ne dava açıldı. Davanın avukatlığını ise her fırsatta kıyıların ranta kapatılmasını savunan CHP'nin Ordu İl Başkanı Avukat Atila Şahin yaptı. 

Açılan davada Avukat Şahin, Büyükşehir Belediye Meclisi'nin 18 Temmuz 2019 tarihinde aldığı kıyılarda yüksek ölçekli yapılara karşı aldığı kararın iptalini ve 2016 yılında kabul edilen Nazım İmar Planı'nın uygulanmasını istedi. Büyükşehir Belediyesi'nin avukatları ise yüksek ölçekli usulsüz imarlaşmanın önünü açan 2016 Nazım İmar Planı'nın tamamen iptal edilmesi gerektiğini savundu. 

Davayı gören Ordu 1'nci İdare Mahkemesi, yüksek ölçekli yapı olan Belde Evler'e de emsal teşkil eden 2016 yılı Nazım İmar Planı'nın şehircilik ilkelerine, planlama esaslarına uygun bulunmadığına karar vererek, 1/5000 ölçekli Nazım İmar Planı'nın tamamen iptal edilmesine karar verdi. Bu karar ile kıyılarda yüksek ölçekli bina yapımı, ranta bağlı usulsüz imarlaşmanın önü tamamen kapatılmış oldu.