Agos Gazetesi Genel Yayın Yönetmeni Hrant Dink cinayetinin tetikçisi Ogün Samast, cezasının dolmadan Bolu F Tipi Yüksek Güvenlikli Kapalı Ceza İnfaz Kurumu'ndan şartlı tahliye edildi.

Katili serbest kaldı, olan Hrant Dink'e oldu. TBMM Başkanı Numan Kurtulmuş, AK Parti Meclis Grubu ziyareti sırasında gazetecilere açıklamalarda bulundu. Kurtulmuş, "Yeniden gözden geçirilmesi kanaatindeyim" dedi. 

İşte o açıklama:

Yağışlı hava yarın Güneydoğu'da hafta sonu Ordu'da Yağışlı hava yarın Güneydoğu'da hafta sonu Ordu'da

"Burada da infaz sistemimizle ilgili belki yeni düzenlemeler yapılması lazım. Ağırlaştırılmış müebbet hapis cezası alan birisi, yaştan dolayı bu cezası belli bir süreye indirilmiş ve ondan sonra da maalesef iyi hal uygulaması dolayısıyla dışarıya çıkarılmış. Bütün bunlar bizim yargı sistemimizde de yeniden gözden geçirilmesi gereken hususların olduğunu ortaya koyuyor. Bunların kamu vicdanını da dikkate alarak yeniden gözden geçirilmesi kanaatindeyim."

Ogün Samast, cinayeti işlediğinde yaşı 18'den küçük olduğu için "tasarlayarak adam öldürmek" ve "ruhsatsız silah bulundurmak" suçlarından toplam 22 yıl 10 ay hapis cezasına çarptırılmıştı.     

SAMSUN'DA YAKALANMIŞTI  

Agos Gazetesi Genel Yayın Yönetmeni Hrant Dink'i öldürdükten sonra kaçarak izini kaybettiren Ogün Samast, 20 Ocak 2007'de Samsun Otogarı'nda yakalanmıştı.

Editör: Haber Merkezi