Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan fındık üreticilerinin merakla beklediği 'fındık taban fiyatı'nı yağlı fındık için 84 TL, levant kalite için de 82.5 TL olarak açıkladı. Üstelik randıman başına da 1.65 TL'lik ek fiyat da eklendi. 

CHP'Lİ TORUN "YİNE HÜSRAN" DEDİ

Ancak ana muhalefet, fındık için açıklanan bu rakamları yine beğenmedi. CHP Ordu Milletvekili Seyit Torun, "Yine hüsran… Fındığa verilen 82,5 lira fiyat üreticinin alın terini yok saymaktır! Maliyetler %100-200 artarken, fiyatı %58 artırmak, hak yemektir. Biz 4 dolar dedik, Erdoğan 3 dolar verdi. Soruyoruz: Aradaki farkı kimlerin cebine aktaracaksınız? Ey Ordulu, Ey Karadenizli hemşehrilerim görün; bu iktidar size değil, yabancı fındık firmalarına çalışıyor" ifadelerini kullandı.

Ordu'nun derelerine 8 koldan giriştiler Ordu'nun derelerine 8 koldan giriştiler

DP'Lİ ENGİNYURT "ÜRETİCİYE VURULAN DARBEDİR" DEDİ

Demokrat Parti Genel Başkan Yardımcısı Cemal Enginyurt da, "Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın açıkladığı 82 TL Fındık taban fiyatı yeterli değildir. Son 2 ayda akaryakıta %85 zam gelen bir ülkede, fındığa yaklaşık yüzde 50 zam üreticiye vurulan büyük bir darbedir. Geçen sene dolar bazında 3.10 cent olan fındık fiyatı, şimdi de 3.10 cent. Yazık oldu. Fındık taban fiyatını Kemal Kılıçdaroğlu 4 dolar demişti. Erdoğan'a, fındık üreticisinin 3 kişiden sadece 2 si oy verdi. O oy vermeyen 1 kişi yüzünden 3 dolar verdi. Sayın Erdoğan kusura bakma (!) Biz bu fiyatı hak ettik. Kıymetini bilip de %100 oy vermedik. 2024 de telafi ederiz(!)" ifadelerini kullandı.

Editör: TE Bilisim