İYİ Parti'de Genel İdare Kurulu (GİK) Toplantısı sonrasında açıklamalarda bulunan Genel Başkan Meral Akşener, Millet İttifakı'nın Cumhurbaşkanı adayının kim olacağı konusunun son toplantıda konuşulduğunun altını çizde, 5 siyasi partinin CHP Lideri Kemal Kılıçdaroğlu'nun Cumhurbaşkanı Adaylığı yönünde görüşlerini beyan ettiklerini söyledi. Akşener kendisinin de Mansur Yavaş ve Ekrem İmamoğlu isimlerini öne sürerek, "Biz de İYİ Parti olarak Sayın Erdoğan'a karşı açık ara kazandığını gördüğümüz 2 ismin adaylığı konusunda görüşümüzü beyan ettik" ifadelerini kullandı. 

İşte İYİ Parti Genel Başkanı Meral Akşener'in açıklamalarından satır araları:

"Geldiğimiz noktada İYİ Parti bir kıskaca alınmış, bir dayatmaya mecbur bırakılmış, tıpkı yıllardır Türk milletine yapıldığı gibi ölüm ve sıtma arasında bir tercihe zorlanmıştır ve elbette buna boyun eğmeyecektir. Sağduyusunu azme çevirecek, kişisel ikbal hesapları için üretilmiş devşirme bir siyasetin hınk deyicisi olmayacaktır. Çünkü ben ve arkadaşlarım, ülkemizin 20 yılını harap eden ucube bir zihniyete karşı ilk günden beri aynı yerde, aynı inançla, aynı kararlılıkla duruyoruz, durmaya da devam edeceğiz." 

"Geçtiğimiz sene milletimizin ve memleketimizin ihtiyaçlarını düşünerek 5 siyasi partiyle birlikte çok önemli bir adım attık. Tüm farklılıklarımıza rağmen Türkiye için ortak dertlerimize ve bu dertlerin çözümüne yönelik önerilerimize dair 'Güçlendirilmiş Parlamenter Sistem Anayasa Değişikliği Teklifi ve Ortak Politikalar Metni gibi birçok önemli konuda mutabakat sağladık ve dün gerçekleşen toplantıda nihayet ortak Cumhurbaşkanı adayının kim olacağını tartıştık. Bu doğrultuda, 5 siyasi parti tek bir ismi dile getirerek Sayın Kemal Kılıçdaroğlu'nun adaylığı yönünde görüşlerini beyan ettiler. Biz de İYİ Parti olarak 3 yılı aşkın bir süredir sokaklarda, dükkanlarda ve meydanlarda sıklıkla duyduğumuz milletimizin yoğun bir teveccüh gösterdiğine hemen her yerde şahit olduğumuz ve tüm kamuoyu araştırmalarında da uzun süredir Sayın Erdoğan'a karşı açık ara kazandığını gördüğümüz 2 ismin adaylığı konusunda görüşümüzü beyan ettik. Bu iki isim Ankara Büyükşehir Belediye Başkanımız Sayın Mansur Yavaş ile İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanımız Sayın Ekrem İmamoğlu'ydu. Bunun da yanında aday belirleme sürecinin sağlıklı yönetilmesi için 5 siyasi partinin ayrı ayrı belirleyeceği araştırma şirketlerinin yapacakları çalışmalarla ortak Cumhurbaşkanı adayının veriye dayalı, rasyonel ve objektif bir unsur ile belirlenmesini de önerdik."

"Ancak malesef ve malesef bu göreş ve önerilerimiz masa ve paydaşları tarafından kesin bir biçimde retedildi. Yani milletimizin haklı beklentilerini masanın kararlarına yansıtma çabamız reddedildi ve 6'lı Masa'nın son toplantısında bir tırnak içi anlayışa varıldı. Bu vesileyle anlamış olduk ki, şahsi hırslar tercih edilmiştir. Anlamış olduk ki, kişisel ajandalar uğruna mübah sayılan kuyruklu yalanlar milletin kazandığı bir büyük hakikate tercih edilmiştir." 

Enver Yılmaz İYİ Parti Genel Başkan Yardımcısı oldu Enver Yılmaz İYİ Parti Genel Başkan Yardımcısı oldu

"NE BİR KUMAR MASASINDAN NE DE BİR NOTER MASASINDA OLMAYACAĞIZ"

Üzülerek söylüyorum ki, geldiğimiz son noktada bugün itibarı ile 6'lı Masa artık millet iradesini kararlarını yansıtma kabiliyetini kaybetmiştir. Milletimizin ortak iyiliği için iyi niyetle oturduğumuz bu masa artık potansiyelin adayların tartışalabildiği bir ortak akıl platformu olmaktan çıkmış, tüm alternatifler kara listeye alınarak tek bir adayın tasdiki için çalışan bir noter masasına dönüşmüştür. Ancak ne bir kumar masasında, ne de bir noter masasında olmayacağız. 85 milyonun geleceğini tehlikeye atmayacağız." 

"İKİ BAŞKANA ÇAĞRI"

"Bu yüzden burada sizlerin aracılığıyla Sayın Mansur Yavaş'a ve Sayın Ekrem İmamoğlu'na bir çağrıda bulunmak istiyorum. Değerli Başkanlarım, siz bu milletin iradesiyle seçildiniz. Üzerinize atılan tüm iftiralardan alnınızın akıyla çıktınız. Tüm engellemelere rağmen çok çalıştınız. Görevinizi en iyi şekilde yaptınız. Milletimizi enkazın altında bile yalnız bırakmadınız. Ne mutlu size ki, milletimiz gayretlerinizi gördü yanınızda durdu. Milletimizin samimiyetinizi anladı, başının üstünde taşıdı. Milletimiz sizleri sevdi bağrına bastı ve bugün de çok kritik bir kırılmanın eşiğinde sizi göreve  çağırıyor."

Editör: TE Bilisim