Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan tarafından resmi olarak ilan edilmese de, 2023 Cumhurbaşkanı ve Milletvekili Genel Seçimleri 18 Haziran 2023 yerine 14 Mayıs 2023 tarihinde yapılacak. 

Türkiye'de Adalet ve Kalkınma Partisi, Milliyetçi Hareket Partisi ve Büyük Birlik Partisi'nin ortak olduğu, Anavatan Partisi, As Parti, Güven ve Adalet Partisi, Osmanlı Partisi, Vatan Partisi ve Hür Dava Partisi'nin dışarıdan desteklediği Cumhur İttifakı'nın adayı mevcut Cumurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan olurken, Cumhuriyet Halk Partisi, İyi Parti, Demokrat Parti, Saadet Partisi, Demokrasi ve Atılım Partisi ile Gelecek Partisi'nin oluşturduğu Millet İttifakı'nın adayı ise bu zamana kadar açıklanmamıştı.

KILIÇDAROĞLU AĞZINDAN KAÇIRDI

CHP Lideri Kemal Kılıçdaroğlu, Millet İttifakı'nın Cumhurbaşkanı adayı açıklama tarihini önce ağzından kaçırdı, sonra toparlamaya çalıştı. Halk Tv'de Haber Yayın Yönetmeni Bengü Şap Babaeker ile Programcı İsmail Küçükkaya'nın sorularını yanıtlayan Kılıçdaroğlu, Bengü Şap Babaeker'in "Biz yarın Güçlendirilmiş Parlamenter Sisteme geçişin yol haritasını da duymayı bekliyorduk. Orada bir sorun mu var? Orada bir gecikme mi var acaba?" şeklindeki sorusuna yanıt verirken o beklenen tarihi ağzından kaçırdı. 

İşte o ifadeler:

"Gecikme yok. Yol haritamızla ilgili liderler arasındaki görüşme devam ediyor. O'nu 13 Şubat'ta Cumhurbaşkanı adayımızın açıklandığı tarihte açıklanmasını ve O'nun tarafından açıklanmasını daha doğru olduğu şeklinde bir eğilim belirdi. Biz de olur dedik." ifadelerini kullandı.

Enver Yılmaz görevini Oktay Vural'dan devraldı Enver Yılmaz görevini Oktay Vural'dan devraldı

"13 ŞUBAT'TA NE ÖĞRENECEĞİZ?" 

CHP Lideri Kılıçdaroğlu'na, İsmail Küçükkaya ve Bengü Şap Babaeker'in ortak soruyu tekrar sordu, "13 Şubat'ta ne öğreneceğiz efendim?" dedi.

İşte Kılıçdaroğlu'nun yanıtı: 

"13 Şubat'ta inşallah Cumhurbaşkanı adayımızı açıklayacağız kamuoyuna. Yani 13 Şubat'ta öyle bir karar aldık. Saadet Partisi'nin ev sahipliğinde 13 Şubat'ta yine buluşacağız ve artık 13 Şubat'ta mı olur? Yoksa 13 Şubat'ta karar alacağız. Bu kararın açıklanması için belli bir tarih mi olur? 13 Şubat'ta karar alacağız. Gerekirse o gizlilik muhafaza edilir, belli bir tarihte gerçekten güzel bir törenle açıklanır. Ortak aday olacak." 

"NEDEN GECİKİLİYOR?"

CHP Lideri Kılıçdaroğlu, Cumhurbaşkanı adayının açıklanmasındaki gecikme sorusunu da kendi kendi sordu ve şu şekilde yanıtladı:

"Şunun bilinmesini isterim. Biz son derece dikkatli, son derece kararlı, son derece istikrarlı adım atıyoruz. Eğer mutabakat metni yayınlanmadan önce biz Cumhurbaşkanı adayımızı belirleseydik. Cumurbaşkanı adayımız deseydi ki, ben teknolojide şunu yapacağım. Ekonomide şunu yapacağım. Ondan sonra 6 lider diyecekti ki, daha biz karar almadık, sen böyle konuşuyorsun. Oysa biz böyle düşünecektik diyecek. Dolayısıyla biz neyi nasıl yapacağımız konusunda önce karara varalım. Ülkeyi nasıl ayağa kaldıracağımız konusunda görüşlerimizi kamuoyu ile paylaşalım. Hangi alanda hangi kararları alacağımızı kamuoyuna bildirelim. Arkasından Cumhurbaşkanı adayımızı belirleyelim. Böylece ortak dil olmuş olur. Cumhurbaşkanı adayımız üniversiteler konusunda neyi yapacağımızı söyleyecek, liderler de aynı şeyi söyleyecek. Ortak dili geliştirmiş olacağız."  

Editör: TE Bilisim