Türkiye'nin günlerdir tartıştığı isim olan Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası (TCMB) Bankası Başkanı Hafize Gaye Erkan, Para Politikaları Kurulu'nu topladı. 

Merkez Bankası'nın aldığı kararla yüzde 42.5 olan politika faizi, 2.5 puan daha arttırıldı ve yüzde 45'e çıkarıldı.

Erkan'ın başkanlık ettiği ve Osman Cevdet Akçay, Elif Haykır Hobikoğlu, Yaşar Fatih Karahan, Hatice Karahan ve Fatma Özkul'un yer aldığı Para Politikaları Kurulu'nun aldığı karar resmi internet sayfasında da paylaşıldı. 

Yapılan açıklamada, "Para Politikası Kurulu (Kurul) politika faizi olan bir hafta vadeli repo ihale faiz oranının yüzde 42.5'ten yüzde 45 düzeyine yükseltilmesine karar vermiştir." denildi. Alınan kararın hizmet fiyatlarındaki katılık ve jeopolitik riskler enflasyon baskılarını canlı tuttuğu vurgulandı; "Kurul, enflasyon beklentileri ve fiyatlama davranışlarında başlayan sınırlı iyileşmenin devam ettiğini değerlendirmektedir. Enflasyon ve enflasyonun ana eğilimine ilişkin göstergeler yakından takip edilecek ve Kurul, fiyat istikrarı temel amacı doğrultusunda elindeki tüm araçları kararlılıkla kullanmaya devam edecektir. Kurul, kararlarını öngörülebilir, veri odaklı ve şeffaf bir çerçevede almaya devam edecektir." denildi.

POLİTİKA FAİZİ NEDİR?

Türkiye'de faaliyet gösteren bankalar, nakit sıkıntısı yaşadıklarında Merkez Bankası'ndan borç para alırlar veya halk dilinde kredi çekerler. Merkez Bankası da bankalar tarafından kullanılan bu paraya belli bir faiz oranı belirler. Buna Politika Faizi denir. Tam tersine, eğer bankaların kasalarında fazla nakit para varsa, bankalar bu paraları Merkez Bankası'na yatırır. Bu para karşılığında da belirlenen oranda faiz getirisi elde ederler. Bu faiz oranı da Merkez Bankası Para Politikaları Kurulu tarafından belirlenir. Buna da 'Politika Faizi' denir.

TÜRK-İŞ: "Açlık sınırı 18 bin 969 TL oldu" TÜRK-İŞ: "Açlık sınırı 18 bin 969 TL oldu"

Editör: Haber Merkezi