Parlamento Muhabirleri Derneği 50 yaşına girdi

PMD, 50. yıl dolayısıyla TBMM'de resepsiyon verdi. Resepsiyona, TBMM Başkanı Cemil Çiçek, TBMM Başkanvekili Sadık Yakut, TBMM İdare Amirleri Salim Uslu, Ömer Faruk Öz, AK Parti Grup Başkanvekili Belma Satır, CHP Grup Başkanvekilleri Akif Hamzaçebi, Engin Altay, MHP Grup Başkanvekili Yusuf Halaçoğlu, milletvekilleri, TBMM Genel Sekreteri İrfan Neziroğlu, Meclis bürokratları ve parlamento muhabirleri katıldı.

Parlamento Muhabirleri Derneği 50 yaşına girdi
ANKARA - Parlamento Muhabirleri Derneği (PMD), 50. kuruluş yıl dönümünü kutluyor. PMD, 50. yıl dolayısıyla TBMM'de resepsiyon verdi. PMD Başkanı Göksel Bozkurt, yaptığı konuşmada, 29 Nisan 1964'te kurulan PMD'nin, basın özgürlüğü ve demokrasi mücadelesiyle geçen yarım asrı geride bıraktığını söyledi. Bozkurt, "Aslında 50, bizim resmi yaşımız. 23 Nisan 1920'de TBMM kurulduğunda tanıkları, parlamento muhabirleriydi. O nedenle bugün biz 94. yaşımızı kutluyoruz" dedi. 

Derneğin kurucu üyelerini saygıyla anan Bozkurt, yarım asırdır derneği omuzlayan, bugünlere getiren tüm üyelere teşekkür etti. 

Bozkurt, cumhuriyet tarihi boyunca gerek mesleki, gerek siyasi pek çok önemli olaya tanıklık eden PMD'nin, bugün bu birikimini, deneyimini gelecek kuşaklara taşımaya çalıştığını kaydetti. 

PMD'nin, geçen 50 yılda demokrasi ve özgürlüklerin gelişimine özgün katkılarıyla kendini kanıtlamış bir geleneğe sahip olduğunu dile getiren Bozkurt, şöyle devam etti: 

"Bu katkısını, demokrasinin askıya alındığı yıllarda da aralıksız sürdürmüş ve herkesin sustuğu o karanlık dönemde kapatılmasına rağmen demokrasi ve özgürlüklerin savunucusu olmuştur. Kurulduğu günden bu yana basın özgürlüğü ve demokrasinin sınırlarının genişletilmesi konusunda etkin olan PMD, iktidarların bu alanı daraltma girişimlerine her zaman karşı durmayı görev bilmiştir. Bizler, parlamento muhabirleri olarak kamusal görev yapıyoruz Gerçekleri eğmeden, bükmeden sokaktaki insana bildirme sorumluluğumuz var. Bir anlamda, parlamentonun kurulduğu günden bu yana Meclis'e ayna tutuyoruz. Zaman zaman aynayı çatlatma, kırma, ortadan kaldırma girişimleri olsa da PMD üstün görev bilinci ile basın özgürlüğü ve demokrasinin yanındaki duruşunu taviz vermeden sürdürmeye, toplumun gözü, kulağı, sesi olmaya çalışıyor. Halkın bilgi edinme hakkı için mücadele veriyor. 

Unutulmamalıdır ki gazetecilerin olmadığı, özgürce çalıştırılmadığı, yasaklanıp, sansürlendiği, işsizliğe mahkum edildiği toplumlarda demokrasiden söz edilemez. PMD, bu bilinçle, basın özgürlüğünün önündeki tehlikelere dikkat çekerek gerekli uyarıları dün yaptı, bugün de yapmayı sürdürüyor. PMD, dün olduğu gibi bugün de her türlü baskı ve yasakların karşısında durmaya çalışıyor. 2014 Türkiyesinde, özgürlüklerin eksiksiz, yasaksız, sansürsüz yaşama geçirilmesi için ilgili yasaların zaman yitirilmeden değiştirilmesini öneriyor." 

Bozkurt, "demokrasi koridoru" olarak adlandırdıkları basın koridorunda 50 yıldır meslek ilkelerinden ödün vermeden, demokrasi ve katılımcılığı en üst düzeyde hayata geçirmeye çalıştıklarını anlattı. 

Bozkurt'un konuşmasının ardından PMD'nin 50 yıllık tarihinden bazı kesitlerin yer aldığı belgesel izlenildi. 

Derneğin 50. yaş günü pastasını ise Çiçek, Bozkurt, siyasiler ve parlamento muhabirleri birlikte kesti.

Güncelleme Tarihi: 01 Mayıs 2014, 22:53

Erol KÜÇÜKOĞLU

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER