Karadenizli gazeteciler Ordu'da toplandı

Karadeniz Gazeteciler Federasyonu Başkanlar Meclisi Toplantısı, 19 Eylül Gazeteciler Cemiyeti'nin ev sahipliğinde Ordu'da toplandı.

Karadenizli gazeteciler Ordu'da toplandı

ORDU - Ordu'ya dışarıdan gelen gazeteciler ilk olarak Ordu Valisi İrfan Balkanlıoğlu'nu makamında ziyaret etti. Heyette, Türkiye Gazeteciler Konfederasyonu Genel Başkanı Nuri Kolaylı, Karadeniz Gazeteciler Federasyonu Genel Başkanı ve Trabzon Gazeteciler Cemiyeti Başkanı Turgut Özdemir, Ordu 19 Eylül Gazeteciler Cemiyeti Başkanı Erdoğan Erişen, Çorum Gazeteciler Cemiyeti Başkanı Şevket Erzen, Türkiye Spor Yazarları Derneği Genel Sekreteri Ergun Ata, Samsun 19 Mayıs Gazeteciler Cemiyeti Başkanı İsmail Temiz,Bayburt Gazeteciler Cemiyeti Başkanı Yaşar Yıldız, Rize Gazeteciler ve Muhabirler Derneği Başkanı Mustafa Bayrak, Giresun Gazeteciler Cemiyeti Başkanı Bekir Bayram, Kastamonu Gazeteciler Cemiyeti Onursal Başkanı Hüsnü Acar, Gümüşhane Gazeteciler Cemiyeti Başkanı Yusuf Sadık, Artvin Gazeteciler Cemiyeti Başkanı Tolga Gül, Bartın Gazeteciler Cemiyeti Başkanı Güngör Yavuzarslan ile Tokat Gazeteciler,Televizyoncular ve Radyocular Derneği Başkanı İhsan Uluözle yer aldı. 

Değişik bölgelerden gelen Karadeniz Gazeteciler Federasyonu Başkanlarını Ordu'da ağırlamaktan son derece mutlu olduğunu dile getirerek sözlerine başlayan Vali İrfan Balkanlıoğlu, "Gazetecilerin kendi aralarında tabandan gelen bir örgütlenmeyle meselelerine sahip çıkıyor olması sevindiricidir. Anadolu'da çilesini çeken, gazete dağıtıcılığından başlayıp gazete sahipliğine kadar yükselen ve sadece geçimi gazetecilik olan insanlara sahip çıkıyorsunuz. Birde gazete çalışanları var. Haberi üreten, emek sarfedenler. Onlara bazı statüler kazandıralım gayreti içindesiniz. Bu şekilde hem çalışan gazeteciler, hem de çıkardığı gazete ile ayakta durmaya çalışan insanlara sahip çıkmaya çalışmak güzel bir şey" dedi.

"Basını en yakın çalışma arkadaşlarımız olarak görüyoruz. Ordu'daki gazeteciler de genelde sorumluluk sahibi arkadaşlar. Olumsuz intiba veren, gazeteciliğin itibarını düşüren, sansasyonel, şantaj amaçlı haberlere prim vermiyorlar" diyen Vali Balkanlıoğlu, "Sizler meselelerinize sahip çıktıkça, basın meslek ilkelerini oluşturup ve bunu müeyyide altına alacak yasal bir statüye kavuştukça, daha da iyi olacaktır. Basın hak ettiği güvenirliliğe kavuşacaktır. Geçmişte basına çok itibar edilirdi, ama zaman içinde yapılan tekzipler, yalanlamalar aslının öyle olmadığını vatandaşların öğrenmesiyle biraz itibar kaybetti. Bu kaybedilen itibar, prestij sizler sayesinde kısa sürede toparlanacaktır. Bu konuda önemli mesafe alındı" şeklinde konuştu.

Türkiye Gazeteciler Konfederasyonu Genel Başkanı Nuri Kolaylı da konuşmasında, "8 Federasyon'dan oluşan bir Konfederasyon kurduk. Bu konfederasyona 80 meslek örgütü üye. Amacımız, mesleğimizin yerlerde sürünen itibarını, tekrar itibarlı hale getirmek. Mesleğimizin sorunlarını aşmak içim mücadele edeceğiz. En büyük sorunlarımızdan birisi mesleğimizin kimliği yok. Kimliksiz bir mesleğiz. Bu anlamda büyük çaba içerisindeyiz" diye konuştu.

Ordu 19 Eylül Gazeteciler Derneği Başkanı Erdoğan Erişen de açıklamasında, Ordu'da önemli bir etkinliğin yapılacağını belirterek, toplantıda gazetecilerin sorunlarının da ele alınacağını ifade etti.

Güncelleme Tarihi: 26 Ekim 2014, 21:19

Erol KÜÇÜKOĞLU

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER