Hakkı Devrim hayatını kaybetti!

TÜRK Basınının duayen isimlerinden, meslektaşlarının 'Hakkı Baba'sı Hakkı Devrim, 87 yaşında hayatını kaybetti. Türkiye'de birden çok neslin hatıralarında yeri olan Meydan Larousse ansiklopedisini hazırlayan isim olarak hafızalarda yer edinen Hakkı Devrim, bir süredir kanser ve yaşlılığa bağlı rahatsızlıklarından dolayı tedavi görüyordu.

Hakkı Devrim hayatını kaybetti!
İSTANBUL - Türk basın tarihinin en önemli isimlerinden, duayen Gazeteci ve Yazar Hakkı Devrim, hayatını kaybetti. Özellikle kullandığı düzgün Türkçe ile bilinen Hakkı Devrim, birden fazla neslin eğitiminde yeri olan 90'lı yılların Meydan Larousse Ansiklopedisi'ni de hazırlayan isimdi. 

2011 yılında Doğan Grubu'yla yollarını ayrılana kadar Radikal Gazetesi'nde köşe yazarlığı yapan Hakkı Devrim, Türk basınının da 'Hakkı Baba'sı olarak biliniyordu. Devrim'in cenazesi, 16 Haziran Perşembe günü öğle vakti kılınacak cenaze namazının ardından Levent Cami'den alınarak Kilyos'taki aile mezarlığında toprağa verilecek. 

HAKKI DEVRİM KİMDİR?

1929 yılında Eskişehir'de doğan Hakkı Devrim, 1947 yılında Kabataş Erkek Lisesi'ni bitirdi ve 1951 yılında İstanbul Üniversitesi Hukuk Fakültesi'nden mezun oldu. 1950-1954 yılları arasında İstanbul Radyosu söz ve temsil yayınlarında reji asistanı olarak çalıştı.

Gazeteciliğe, 1952 yılında Son Saat'te röportaj yazarı olarak başladı. Daha sonraları Tercüman, Havadis, Yeni Sabah, Ege Ekspres ve Tasvir gazetelerinde çeşitli görevlerde bulundu. Yeni Sabah'ta genel yayın yönetmenliği yaptı; "Fısıltı" köşesinin yazarıydı. 1965'te Meydan Dergisi'nin kurucuları arasında yer aldı. Meydan Larousse ansiklopedisinin genel yayın müdürlüğünü yaptı. 1973 yılında, arkadaşlarıyla birlikte Kaynak Kitaplar Yayınevi'ni kurdu. Bir süre basın-yayın dünyasından uzaklaştıktan sonra 1990'da Doğan Yayın Grubu'nda gazeteciliğe döndü ve tanıtım (promosyon) programlarında yer alan ansiklopedilerin hazırlanmasına katıldı. Daha sonraları, AD Kitapçılık'ta Genel Yayın Yönetmeni olarak çalıştı. 1995'te Posta'da Telaynak köşesini yazdı. CNN Türk'te "Hakkıyla Sohbet" ve "Günbegün" adıyla sohbet programları yaptı. 2005-2011 yılları arası Okan Bayülgen'in birçok programlarında daimi konuk olmuştur. 1996'dan bu yana Radikal'de köşe yazarlığı yapıyondu. 26 Nisan 2008'de eşi Gülseren Devrim'i toprağa verdi. 2011 yılında Doğan Grubu'yla yollarını ayırdı. 

Bir süredir kanser tedavisi gören Hakkı Devrim, yaşının da verdiği sorunlardan kaynaklı 15 Haziran 2016 günü saat 10.00 sıralarında hayatını kaybetti.

Güncelleme Tarihi: 18 Haziran 2016, 01:03

Erol KÜÇÜKOĞLU

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER