Dünya Sağlık Örgütü (WHO) COVID-19'un (Koronavirüs) Omicron varyantının yeniden mutasyona uğrayarak Eris Varyantı'nın (EG.5) ortaya çıktığını duyurdu, ancak halk sağlığı açısından düşük bir risk oluşturduğunu ve şu anda dolaşan diğer varyantlardan daha şiddetli hastalığa neden olduğuna dair hiçbir kanıt bulunmadığını da açıkladı.

Narlı sos satın almayın, satışı yasaklandı! Narlı sos satın almayın, satışı yasaklandı!

Dünya genelinde ilk olarak Çin, ABD, Kore Cumhuriyeti, Japonya, Kanada, Avustralya, Singapur, İngiltere, Fransa, Portekiz ve İspanya'nın da içinde bulunduğu 51 ülkede rastlanan Eris varyantı, mevcut kanıtlara dayanarak Dünya Sağlık Örgütü'nün açıklamalarına göre eski varyantlardan daha tehlikeli değil. Ancak okullar ve üniversitelerin yeniden açılmasıyla bu riskin izleme ve etki değerlendirmesine alındığı iddia ediliyor. 

ORDU'DA DURUM NE?

Peki Ordu'daki vaka durumu ne? Resmi olmayan veriler ve Netordu.com'un elde ettiği bilgilere göre sayıları 10'u geçmeyen vakalar, başta Ordu Devlet Hastanesi ve bölgedeki diğer özel hastanelerde tedavi altına alınan vakalar bulunuyor. 

ERİS VARYANTI TÜRKİYE'DE GÖRÜLDÜ

Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, COVID-19'un Eris varyantının 9 kişide görüldüğünü, bunun endişe sayılmayacak bir gelişme olduğunu bildirdi. Bakan Koca, sosyal medya hesabından yaptığı açıklamada, Eris varyantının yurt dışı temaslı kişilerde görüldüğünü belirterek şunları kaydetti:

"Endişe konusu sayılamayacak bir gelişme. Hasta etme gücünün (virülansının) düşüklüğünü bildiğimiz Eris varyantı, Referans Laboratuvarımızda yapılan incelemede 9 kişide görüldü. Yurt dışı temaslı ve aynı ildeler. Mevcut tedbirlere ve gündelik hayatımıza devam edeceğiz. Durum başka ülkelerde yaygın, bizde de ortaya çıkması muhtemeldi. Büyüklerimizi, kronik hastalarımızı koruyacağız."

MASKELİ GÜNLERE GERİ Mİ DÖNECEĞİZ?

Peki vaka sayılarında olası bir artış yaşanması durumunda maskeli günlere geri mi döneceğiz? Resmi olmayan kaynaklardan edinilen bilgilere göre vaka sayılarında artış yaşanırsa önümüzdeki Ekim-Kasım ve Aralık aylarında maskeli günlere geri dönme olasılığı yüksek. 

ÜNİVERSİTELER TATİL EDİLİR Mİ?

Özellikle okul ve üniversitelerin açılmasıyla birlikte olası vaka artışının önüne geçmek için yılbaşına yakın zaman diliminde veya 2024'ün ilk haftalarında üniversitelerin tatil edilerek yeniden online eğitime geçebileceği konuşuluyor. Ancak özellikle öğrenci velilerinin üniversite öğrencileri için yaptığı masraflar göz önüne alındığında bunun büyük bir tepkiye dönüşebileceği de konuşuluyor.