Başkan Güler Türk fındığını kurtardı! Başkan Güler Türk fındığını kurtardı!

Hazine ve Maliye Bakanı Mehmet Şimşek ev sahiplerini uyardı, kira beyannamesi verilmesi gereken son günün 5 Nisan 2024 Cuma olduğunu hatırlattı.

Bakan Şimşek sosyal medya hesabı aracılığıyla yaptığı açıklamada, "Gelir İdaresi Başkanlığımız, idari kayıtları (tapu, MERNİS vb.) ve teknolojik imkanları en üst düzeyde kullanarak kira geliri elde edip beyanname vermeyen mükellefleri tespit etmeye yönelik çalışmalarını titizlikle sürdürüyor. Denetim planına aldığımız 1,2 milyon gayrimenkulden bugüne kadar yaklaşık 420 bininde yerinde tespitte bulunduk. Saha denetimlerimize ve mükelleflerimizi bilgilendirmeye devam ediyoruz. 2023 yılı istisna tutarı olan 21 bin TL üzerinde kira gelirine sahip mükelleflerimize herhangi bir yaptırıma maruz kalmamaları için 5 Nisan tarihine kadar beyanname vermeleri gerektiğini hatırlatıyoruz. Adil rekabet ve mali disiplin için kayıtdışılıkla mücadeleyi güçlendiriyoruz" ifadelerini kullandı.

PEKİ KİMLERİN BEYANNAME VERME ZORUNLULUĞU VAR?

2023 yılında konut kiralarında yıllık 21 bin TL, işyeri kiralarında ise yıllık 150 bin TL'nin üzerinde kira geliri elde edenlerin 5 Nisan'a kadar beyanname verip gelir vergisi ödemesi gerekiyor.

BEYANNAME VERME TARİHLERİ

Beyanname verme tarihleri ise 1 Mart 2024'te başladı, 1 Nisan'a gelen süre 5 Nisan'a kadar uzatıldı.

VERİLMEZSE NE OLACAK?

Konutlarda aylık 1.750 TL'nin üzerinde kira geliri elde edenler ile işyerlerinde yıllık 150 bin TL'nin üzerinde gelir elde edenlerin beyanname vermedikleri tespit edilirse, usülsüzlük cezası kesilecek. Vergi süresinde tahsil edilmezse vergi miktarının bir katı daha vergi ziyaı cezası kesilecek.

Editör: Haber Merkezi