Afet ve Acil Durum Yönetimi (AFAD) Başkanlığı, merkez üssü Doğanşehir ilçesi olan 4.4 büyüklüğündeki sarsıntının yerin 7.3 kilometre derinlikte meydana geldiğini açıkladı. 

İçişleri Bakanı Ali Yerlikaya, "Malatya, Doğanşehir'de  4.4 büyüklüğünde meydana gelen depremde AFAD ve ilgili kurumlarımızın tüm ekipleri saha taramalarına başlamıştır. An itibari ile olumsuz bir durum yoktur. Gelişmeleri takip ediyoruz. Depremden etkilenen vatandaşlarımıza geçmiş olsun dileklerimi sunuyorum. Allah ülkemizi ve milletimizi afetlerden korusun" açıklamasını yaptı. 

Öte yandan Malatya Valisi Ersin Yazıcı da, geçmiş olsun dileklerini ilettti, "Doğanşehir ilçemizde yaşanılan 4.4 büyüklüğündeki artçı depremde kurumlarımıza ulaşan herhangi bir olumsuzluk bulunmamaktadır. Hemşehrilerimize geçmiş olsun" ifadelerini kullandı.

Ordu'da son 1 ayda 39 kişi boğulmaktan kurtarıldı Ordu'da son 1 ayda 39 kişi boğulmaktan kurtarıldı

Merkez üssü Malatya'nın Doğanşehir ilçesine bağlı Beğre ve Gövdeli mahalleleri arasında yer alan bölgede meydana gelen 4.4 şiddetindeki deprem, saatler 17:43'ü gösterdiğinde kayıtlara geçti. Bu depremin ardından aynı noktalarda saat 17:50'de 2.1, saat 21:50'de 1.3, saat 22:02'de 1.5 şiddetinde hafif şiddette üç sarsıntı daha yaşandı. 

Aynı bölgede daha önce de 27 Aralık 2023'te 4.3 ve 19 Şubat 2024'te de 4.3 şiddetindeki sarsıntılar kayıtlara geçmişti. Bölge, 6 Şubat 2023'te meydana gelen ve asrın felaketi olarak tarihe geçen 7.7'lik büyük depremin yaşandığı Kahramanmaraş'ın Ekinözü ilçesi sınırlarına çok yakın bir noktada yer alıyor.  

Editör: Haber Merkezi