Kurban Bayramı kutlamalarında ilk durak Türkiye'nin nabzının attığı başkentten. Başkentte çok sayıda kişi, Kurban Bayramı namazını Hacı Bayram Veli Camisi ile Kocatepe Camisi'nde kıldı.

Sabahın erken saatlerinde sokaklarında bayram namazı hareketliliğinin yaşandığı başkentte, vatandaşlar camileri doldurdu. Bazı vatandaşların çocuklarıyla gittiği bayram namazı sonrasında Ankaralılar, bayram sevincini birbirleriyle kucaklaşarak yaşadı. Farklı ülkelerden Müslümanların da geleneksel kıyafetleriyle camilere geldikleri görüldü. Namazın ardından vatandaşlara çikolata ve şeker ikramında bulunuldu.

İstanbullular, Kurban Bayramı namazını kılmak için kentteki tarihi ve büyük camilere akın etti. Vatandaşlar, sabah saatlerinde Ayasofya, Süleymaniye, Büyük Çamlıca başta olmak üzere kentin camilerini doldurdu. İstanbul'un farklı yerlerinden bayram namazı için Ayasofya-i Kebir Cami-i Şerifi'ni tercih edenler, içeride boş yer kalmayınca avluda namaz kıldı.

DDK Başkanı Yunus Arıncı görevinden alındı DDK Başkanı Yunus Arıncı görevinden alındı

Bayram namazını caminin baş imam hatibi Ferruh Muştuer kıldırırken, bayram hutbesini de caminin imam hatibi İbrahim Yavaş okudu. İstanbul Valisi Davut Gül, İstanbul Emniyet Müdürü Zafer Aktaş, AK Parti Bursa Milletvekili Mustafa Varank, AK Parti İstanbul İl Başkanı Osman Nuri Kabaktepe de bayram namazını Ayasofya-i Kebir Cami-i Şerifi'nde kıldı. Namazın ardından Varank, Gül, Aktaş ve Kabaktepe vatandaşlarla bayramlaştı.

Namazın ardından birbirleriyle bayramlaşan vatandaşlar, cami çıkışında yoğunluk oluşturdu.

ORDU'DA KURBAN BAYRAMI

Ordu'da ise Kurban Bayramı arefesinde Ordu Valisi Tuncay Sonel ve Ordu Büyükşehir Belediye Başkanı Dr.Mehmet Hilmi Güler, beraberindeki diğer protokol üyeleriyle birlikte Ordu Garnizon Şehitliği'nde düzenlenen programa katıldı. Şehit kabirleri dualarla ziyaret edildi. Ordu Büyükşehir Belediye Başkanı Dr.Mehmet Hilmi Güler, "Buradaki programın ardından şehit ve gazi derneklerimiz ile bir araya gelerek kahraman gazilerimiz ile bayramlaştık. Bu vesile ile üzerine bastığımız toprakları bizlere vatan kılan tüm şehitlerimizi rahmet ve minnetle anıyor, gazilerimize uzun ve sağlıklı ömürler diliyorum" ifadelerini kullandı.

Altınordu Belediye Başkanı Aşkın Tören de "Bir Kurban Bayramı'na daha ulaşmış olmanın huzuru ve mutluluğu içerisindeyiz. İyiliklere ve güzelliklere vesile olması dileğiyle; çok değerli Hemşehrilerimizin, aziz Milletimizin ve İslam Âleminin #KurbanBayramı’nı en kalbî duygularımla tebrik ediyorum. Ailenizle, sevdiklerinizle birlikte sağlıklı, huzurlu, mutlu nice bayramlar diliyorum" ifadelerini kullandı.

Ünye Belediye Başkanı Hüseyin Tavlı da, "Bayram namazı sonrası Büyük Cami'de hemşehrilerimizle bayramlaşma coşkusunu yaşadık. Bu vesileyle tüm vatandaşlarımızın Kurban Bayramı’nı bir kez daha tebrik ediyorum. Bizleri, bayrama ulaştıran Allah'a şükürler olsun. Rabbim; birlik ve beraberlik içinde, sağlıklı ve huzurlu nice bayramlara kavuşmayı nasip etsin" ifadelerini kullandı.

Editör: TE Bilisim