İYİ Parti'de huzursuzluk sürüyor. Son birkaç gündür siyasi kulislerde konuşulan İYİ Parti Ankara Milletvekili Koray Aydın'ın istifası gerçek oldu.

Aydın'ın istifasına ilk tepki Rıdvan Yalçın'dan geldi Aydın'ın istifasına ilk tepki Rıdvan Yalçın'dan geldi

Sosyal medya hesaplarından yaptığı yazılı açıklamayla istifasını ilan eden Aydın, son 2 yıldır İYİ Parti'de bir şeylerin ters gitmeye başladığını belirterek "Ayrılıklar zor ve hüzün doludur. Allah'a ısmarladık İYİ Parti" dedi.

Aydın açıklamasında eski Genel Başkanı Meral Akşener'in de Cumhurbaşkanı Erdoğan ile habersiz görüşmesini de eleştirdi, "Son iki yıldır bir şeyler ters gitmeye başladı. İYİ Parti, her türlü haksızlığa ve hukuksuzluğa karşı, sarayla sembolleşen tek adam düzenine karşı, Türkiye'de hak, adalet ve medeniyet yolunun taşlarını döşemek için 'İYİ'ler ve Cesurlar Hareketi'  olarak yola çıkmıştı. Saray'a giden yolun taşlarını döşemek için değil. İYİ Parti Kurucu Genel Başkanı Sayın Meral Akşener ile Sayın Cumhurbaşkanı'nın, Saray'da yaptığı partiden habersiz görüşmenin konusu ve içeriğinin açık ve net bir şekilde açıklanmaması halinde; İYİ Parti'nin kuruluş felsefesinin temelden sarsılacağına ve partiyi dağılmaya sürükleyeceğine dair, birer hafta arayla iki önemli açıklama yaptım. Yaptığımız çağrılara, İYİ Parti tabanı ve aziz milletimiz büyük bir ilgi ve teveccüh gösterirken, İYİ Parti yönetimi açıklamalarıma duyarsız ve kayıtsız kaldı; endişelerimi, uyarılarımı ve önerilerimi dikkate almadı; gerekli adımları zamanında, yeterince ve gereğince atmadı. İYİ Parti 5. Olağanüstü Büyük Kurultayı'nın üzerinden geçen iki ayda yaşanan gelişmeler, Parti'de yönetim anlayışı bakımından bir değişim olmadığını açıkça ortaya koydu. Son kurultayın ardından İYİ Parti'de derlenme, toparlanma ve kucaklaşma beklerken, istifa üstüne istifalarla sarsıldık. Yeni katılımlar beklerken, sudan sebeplerle yapılan ihraç taleplerini görmek durumunda kaldık. Gelinen noktada İYİ Parti'de varlığımıza, görüş, fikir ve önerilerimize artık pek fazla ihtiyaç duyulmadığına üzülerek kanaat getirmiş bulunuyorum. İYİ Partili dava arkadaşlarımla yaptığım uzun istişareler sonucunda; özetle ifade ettiğim gerekçelerle, Kurucular Kurulu Üyesi ve Ankara Milletvekili olduğum, belli dönemlerde önemli görevler üstlendiğim İYİ Parti'den üzülerek istifa ediyorum. İYİ Parti'nin mevcut Genel Başkanı Sayın Müsavat Dervişoğlu'na ve yönetimine başarılar diliyorum." ifadelerini kullandı.

YILMAZ'DAN HERHANGİ BİR AÇIKLAMA GELMEDİ

İYİ Parti'de yaşanan bu sarsıcı istifa kararının ardından İYİ Parti Genel Başkan Yardımcısı ve Siyasi İşler Başkanı Enver Yılmaz'dan ise haber yayına hazırlanıncaya kadar herhangi bir açıklma gelmedi.

İYİ PARTİ'NİN TBMM'DEKİ KOLTUK SAYISI DÜŞTÜ

Aydın'ın istifa kararını açıklamasının ardından İYİ Parti'nin de TBMM'deki koltuk sayısı 35'ten 34'e düşmüş oldu. Koray Aydın ile birlikte TBMM'deki bağımsız milletvekili sayısı da Adnan Beker, Bilal Bilici, Mehmet Selim Ensarioğlu, Seyithan İzsiz ve Yüksel Arslan ile birlikte 6'ya yükseldi. Bu isimler de daha önce İYİ Parti'den istifa etmişlerdi. 

Editör: Haber Merkezi