Genel Merkezi İtalya'nın başkenti Roma'da bulunan Food and Agriculture Organization of the United Nations (FAO) yani Birleşmiş Milletler Gıda ve Tarım Örgütü'ne bağlı General Fisheries Commission for the Mediterranean (GFCM) yani Akdeniz Genel Balıkçılık Komisyonu, 2023 yılı Akdeniz ve Karadeniz'deki balıkçılık durumunu açıkladı.

Rapora göre Akdeniz ve Karadeniz'de aşırı balık avcılığı nedeniyle deniz stoklarının yüzdesi, son 10 yıla oranla en büyük düşüş eğilimini gösterdi ve ilk kez yüzde 60'ın altına düştü.

Rapor, bölgenin deniz ürünleri yetiştiriciliği sektörüne ilişkin reel ve resmi verilere yer verdi.

AKDENİZ'DE 55, KARADENİZ'DE SADECE 5 ÇEŞİT BALIK AVLANIYOR

Rapor, bilinçsiz balık avcılığı noktasında ise Karadeniz'in içler acısı durumunu da gözler önüne serdi. Bir ucu Tiren Denizi'nden sonra Cebelitarık Boğazı'yla Kuzey Atlantik Okyanusu'na bağlanan Akdeniz'de avlanan balıkların yüzde 90'ını 55 tür oluştururken, Karadeniz'in durumu ise oldukça vahim. 

Akdeniz'de toplam balık türü 712 olarak tespit edilirken avlanan balık türünün 55'e düşmesi, alarm zillerinin çalması için oldukça yeterli bir sebep olarak görüldü. 

Karadeniz'de daha önce avlanabilir balık türü sayısı 161'ken, Akdeniz Genel Balıkçılık Komisyonu'nun son raporunda tür sayısı 5'e kadar düştü. Karadeniz'de ticari anlamda artık hamsi, istavrit ve mezgit başta olmak üzere barbun ve tirsi avlanabiliyor. Lüfer, zargana ve palamut Karadeniz'de bu sene ise yüz güldürmedi. 

Mayıs ayı enflasyonu yüzde 3.37 oldu Mayıs ayı enflasyonu yüzde 3.37 oldu

ORDU SAHİLİNDE BALIKÇILIK NEREDEYSE BİTİYOR

Karadeniz Bölgesi'nin batı ve doğu kanadına oranla daha az bir derinliğe sahip olan Ordu ve Giresun kıyıları ne Sahil Güvenlik ekipleri, ne de İl Tarım Müdürlüğü ekipleri tarafından bilinçsiz avcılığa karşı denetlenmiyor.

OLTA ATANLARIN TAKIMLARINA AĞ ATIYORLAR

Özellikle Ordu'da gerek büyük balıkçı tekneleri, gerekse küçük balıkçı tekneleri yaşanan bu denetimsizlik yüzünden neredeyse olta atılabilecek mesafelere kadar gelerek, rahatça ağ atabiliyor. Hatta irili ufaklı bir çok balıkçı teknesi, oltalarıyla amatör olta avcılığı yapan kıyı balıkçılarına dahi aman vermeyerek olta takımlarının üzerine ağ atıyor. Ordu'da bu yüzden 2022 ve 2023 yılllarında balık verimliliği hissedilir derecede azaldı. 

Editör: Haber Merkezi