İYİ Parti Genel İdare Kurulu Üyesi ve 23'ncü Dönem MHP Ordu Milletvekili Rıdvan Yalçın, sosyal medya hesabı X platformunda ilginç bir tweet attı. 

Profil sayfasında haber yayına hazırlanırken 3 bin 645 kullanıcıyı takip eden Yalçın, buna karşılık sadece 3 bin 393 kullanıcı tarafından takip ediliyor. Takipçi sayısının azlığından yakınan Yalçın, attığı twette takipçilerinden ilginç bir istekte bulundu ve "Arkadaşlar çok az takipçim var bu konuda yardımcı olursanız sevinirim" mesajını paylaştı.

Haber yayına hazırlandığında İYİ Parti GİK Üyesi Rıdvan Yalçın'ın bu tweeti yaklaşık 17 bin kişi tarafından görüldü, ancak beğeni sayısı sadece 55 oldu. Bunun yanı sıra takipçilerinden sadece 16 kişi mesajını retweet yaptı ve 8 kişi yanıt verdi. 

150524 1C

"BU TWEETİ GERÇEKTEN SİZ Mİ ATTINIZ?"

Yalçın'ın bu tweetini gören bazı takipçileri "Sen yeter ki iste Sayın Vekilim" diye yanıt verirken, bazı takipçiler ise "Bu tweeti gerçekten siz mi attınız" şeklinde sordu. Ancak Yalçın verilen 8 yanıttan hiçbiriyle etkileşime geçmedi ve yanıt da vermedi.  

PEKİ TAKİPÇİ SAYISI NASIL ARTTIRILIR?

Peki alan adıyla Twitter.com, sosyal medya markasıyla X platformunda takipçi sayısı nasıl arttırılır?

İşte birkaç önemli yöntem:

Polis memuru Karadenizli balıkçıların belgeselini hazırladı Polis memuru Karadenizli balıkçıların belgeselini hazırladı

Sosyal medya platformları arasında özellikle siyasilerin en sık kullandığı mecraların başında Twitter.com ya da X platformu geliyor. Haliyle bu platformda okunmak, takipçilerinizin tweetlerinizi paylaşması, yanıtlar vermesi de önem taşıyor. Ancak bu karşılığı ancak gerçek takipçiler yani organik takipçilerle elde etmek mümkün, Çünkü X platformunda gerçek başarı, takipçiler ile ve sizin aranızda kurulan diyaloğa dayalıdır.

X platformunda veya Twitter.com'da güçlü bir profil sahibi olabilmek için en önemli unsur, art arda değil, sıklıkla tweet atmaktan geçiyor. Profilin canlı tutulması için sık sık tweet atmak önemli. Ardı ardına atılan tweetler, takipçilerinizin ilgisini çekmediği anda sizi takipten çıkmasına ve engellemesine neden olabilir.

İkinci önemli unsur ise takip etmek. Çok takipçiye sahip olup, kimseyi takip etmemek faydalı bir strateji sayılmıyor. Çünkü Twitter.com veya X platformu iletişim kuruldukça gelişen ve karşılığında düzeyli bir etkileşime geçilmesini sağlayan bir platformdur. Bunun için ister siyasetçi olun, ister sanatçı, ister bilim veya hukuk insanı, sizi ilgilendiren kişileri, çalışanlarınızı veya takip edenleri takip etmekten çekinmemeniz gerekiyor. Hatta takip etmekten ziyade, onların paylaşımlarına yorum yapmak da önem taşıyor. Yaptığınız yorumlar, paylaşımı yapan kişiyi takip eden herkes tarafından görülebiliyor.

Paylaşımlarınızda sık sık anahtar kelimeleri kullanmak da önem taşıyor. Bu yöntem size nasıl göründüğünüzle ilgili fikir vereceği gibi, etkileşim yaratmanız için de altın bir fırsat oluşturacaktır. İyi yorumlar gördüğünüzde teşekkür etmek ya da bir sorundan şikayet edildiğinde çözüm önerileri sunmak, ulaşılabilir olduğunuz anlamına gelir ki, bu tür sosyal mecralarda en önemli unsur budur. İletişime açık ve ulaşılabilir olduğunuzu göstermek, diğer kullanıcıların sizi takip etmesini sağlayacaktır. 

Takipçi kazanmanın bir diğer önemli unsuru ise doğru ve doğal paylaşımlarda bulunmaktır. Yaptığınız paylaşımlar sizin duruşunuzu ve görüşlerinizi yansıtacaktır. Ancak bu duruşunuz ve görüşleriniz kesinlikle doğal, gündelik hayattan ve de insani olmalıdır. Böylece insanlar yaptığınız paylaşımlarla ne denli samimi olduğunuza bakacak ve dolayısıyla takibe alacaktır.

Bir diğer yöntem ise paylaşılan ve alışılagelmiş içerikleri değiştirmekten geçer. Örneğin hazır bir görseli 'Hayırlı Cumalar' notuyla paylaşmak çok fazla dikkat çekmez. Ancak kendi çektiğiniz örneğin bir cami, bir şadırvan veya farklı bir dini motif fotoğrafı kullanarak yapacağınız paylaşım, takip edenlere daha gerçekçi gelecektir. Sadece bununla da sınırlı kalmak yerine yaptığınız paylaşımlara örneğin işyerinizden veya günlük yaşamınızdan fotoğraflar ekleyerek mesajla paylaşmak da önemlidir. İnsanların sizi merak edeceği yanlarınızı görmelerine izin vermelisiniz. Burada önemli olan, insanların sıkılıp sizi takipten çıkarmasını sağlamak değil, ne paylaşacağınıza dair meraklarını canlı tutmak olmalıdır.

Attığınız en iyi tweetinizi profilinize sabitlemek profilinizi ilk kez ziyaret edenlere de fikir verecek ve takip ediple etmemek arasında yaşadığı tereddütü ortadan kaldıracaktır. En azından takibe aldığında dahi kafasında soru işareti oluşmayacağı için kalıcılık uzun süreli olacaktır. Bunun yanı sıra yazdığınız mesajlar veya diğer adıyla tweetleriniz de başkaları tarafından paylaşılmaya veya beğenilmeye değer içeriklerden oluşmalı. Twitter.com'da buna 'Retweet' denilir ki, retweet edilen her twit, daha fazla kullanıcı tarafından fark edilmek anlamına gelir.

Yukarıda belirtilen paragraflar aslında takipçi kazanmanın kesin yolu değil, sadece işin temel dinamiğini oluşturmaktadır. Dolayısıyla görüldüğü kadar kolay olmayan sosyal medya işleri için profesyonel destek alma yöntemini de seçebilirsiniz.  

Editör: Haber Merkezi