Vali'den kamuya 'emniyet kemeri' uyarısı

Ordu Valisi Seddar Yavuz, kaymakamlıklara ile tüm kamu kurum ve kuruluşlarına gönderdiği yazılı emirle, kamu araçlarında emniyet kemeri kullanılmasına riayet edilmesini istedi. Vali Yavuz, uymadığın tespit edilen kişilere cezai işlem yapılacağını da belirtti.

Vali'den kamuya 'emniyet kemeri' uyarısı

Emniyet kemeri kullanma zorunluluğu artık kamu çalışanlarını da yakından ilgilendiriyor. Ordu Valisi Seddar Yavuz, il genelindeki tüm kamu-kurum ve kuruluşlarındaki görevlilerin de artık emniyet kemeri kullanmalarını talimatını verdi.
 
Yayınladığı yazılı emirde, emniyet kemeri kullanımının önemine vurgu yapan Vali Seddar Yavuz, "Emniyet kemerinin temel işlevi çarpma anında oluşabilecek etkileri vücudun daha güçlü bölgelerine yönlendirerek ölüm ve yaralanma riskini azaltmaktır. Bu açıdan emniyet kemerleri kazaları önlemeyen ancak meydana gelebilecek ölüm ve yaralanmaları önemli ölçüde azaltan bir güvenlik aracıdır. Konu ile ilgili yapılan araştırmalarda emniyet kemeri kullanımının zorunlu olduğu ülkelerdeki ölüm ve yaralanma oranları, kullanımın zorunlu olmadığı ülkelere göre yüzde 40 daha az olduğu tespit edilmiştir" dedi.
 
Kamuda görev yapanların, trafik kurallarına uyulmasında topluma örnek olması gerektiğine işaret eden Vali Yavuz, "Trafik kurallarına riayet edilerek topluma örnek olunması ve trafik bilincinin artırılması amacıyla kamuda görev yapan her düzeydeki personelin görevleri esnasında trafik kurallarına riayet etmeleri, özellikle kazalarda ölüm ve yaralanma risklerini en aza indiren emniyet kemeri kullanımına muhakkak dikkat etmeleri önem arz etmektedir" ifadelerini kullandı.


 
VALİ'DEN POLİSE 'DENETLEYİN' EMRİ

Kolluk kuvvetlerinden, kamu araçlarının emniyet kemeri yönünden denetlemelerini de isteyen Vali Yavuz, "2918 sayılı Karayolları Trafik Kanunu'nun 78'inci maddesinde 'belirli sürücülerin ve yolcuların, araçların sürülmesi sırasında koruyucu tertibat kullanmaları zorunludur' hükmü bulunmakta olup, bu hükme uymayanlar para cezası ile cezalandırılmaktadır. Bu kapsamda, kolluk kuvvetleri tarafından kullanılan zırhlı araçlar, kamu görev ve servis araçlarında emniyet kemeri kullanılması hususunda kurum amirlerince personele gerekli uyarı ve bilgilendirmelerin yapılması ayrıca kolluk kuvvetlerince yapılacak denetimlerde kamu araçlarının emniyet kemeri yönünden denetlenerek emniyet kemeri kullanmadığı tespit edilen kişilere gerekli cezai işlem yapılacağının bilinmesini önemle rica ederim" dedi.

eko

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER