Ordu, nasıl turizm kenti olur?

Ordu'nun özellikle turizm alanında daha da gelişmesi ve geliştirilmesi için 'Turizm Geliştirme' toplantısı düzenlendi. Ordu Valisi Kenan Çiftçi'nin başkanlık ettiği toplantıda, havalimanı, çevreyolu ve dereyolu çalışmalarının bitmesiyle birlikte Ordu'nun çehresinin değişeceği vurgulandı.

Ordu, nasıl turizm kenti olur?
ORDU - Ordu Valiliği Toplantı Salonu'nda gerçekleştirilen toplantıya Ordu Valisi Kenan Çiftçi, Vali Yardımcısı Fatih Görmüş, ilçe kaymakamları ile İl Kültür ve Turizm Müdürü Erkan Güldüren katıldı.

"ORDU TURİZMDE BAŞARILI OLACAK"

"Ordu'da turizm konusunda ne yapabiliriz" sorusunun tartışıldığı toplantıda Ordu Valisi Kenan Çiftçi, havalimanı, çevreyolu ve dereyolu çalışmalarının bitmesiyle birlikte Ordu'nun çehresinin değişeceğini belirtti. Vali Çiftçi, özellikle Kabakdağ, Kayabaşı ve Saraycık'ta uygulanmaya başlanan doğal kaynakların sürdürülebilirliğini güvence altına alan, halkın ekonomik kalkınmasına destek olma imkanı sunan eko-turizmin diğer köylerde de uygulanması gerektiğini vurgulayarak "Ordu'nun turizmde başarılı olacağına inanıyorum" dedi.

"EKO TURİZM KÖYLERİ SEÇİLECEK"

Özellikle eko turizm için ilçe kaymakamlarından uygulama köyü seçmelerini isteyin Ordu Valisi Kenan Çiftçi, eko turizmin uygulanacağı köylerde yaşayanlara ilk olarak ev pansiyonculuğu ile ilgili bir eğitim verilmesi, köy halkının ikna edilmesi, tanıtım sitelerinin kurulması, reklam, turistik tanıtımlarda bulunulması ve toplumun her kesiminden insanlarla istişare yapılması tavsiyelerinde bulundu. 

"TURİZM DEĞERLERİMİZİ ORTAYA ÇIKARACAĞIZ"

Ordu'yu diğer iller ve ülkelerle kıyaslama yaptıklarını söyleyen Ordu Valisi Kenan Çiftçi, "Bizim onlara göre üstün ve zayıf yanlarımız bulunuyor. 250 bin turst geliyor ama 7 bin 500 yatağımız var. Bu yataklar sadece 1 ay dolu, 11 ay boş kalıyor. Hiç yatırım yapmadan insanımızı eğiterek, sadece turizm yapılabilecek ve bundan para kazanılabileceğini göstererek, insanlarımıza turizmin ne olduğunu anlatarak, bazı köylerde de eko turizmin uygulanması arzumuz. Kaymakamlarımız kendi ilçelerinde öğretmenlerin, imamların, muhtarların ve halkın desteğiyle bir köy bularak farklı anlatımlarla turizmin, eli, kolu olacaklar. Bizim bütün değerlerimizi anlatmak için tekrar turizm başlığı altında yüzlerce projenin çıkacağı bir işe daha başlıyoruz" şeklinde konuştu. 

Güncelleme Tarihi: 29 Nisan 2014, 20:06

Erol KÜÇÜKOĞLU

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER