Türkiye 31 Mart 2024 Pazar günü sandığa gidiyor. Seçmenlerin gündemi ne? İlk kez oy kullanacak olan gençler ve kararsız seçmenler ikna edilebilecek mi? Partiler için 31 Mart'ın belirleyicisi ve sonucu ne olacak? Ordu'nun seçimi ne olacak? Herkes bu sorunun cevabını bekliyor.

Habertürk Tv'de Para Gündemi sunan Sena Alkan'ın moderatörlüğünde Gazeteci Nasuhi Güngör, Şükrü Küçükşahin ve iletişim uzmanı Prof.Dr.Nuran Yıldız, içlerinde Ordu'nun da bulunduğu seçim ve seçminin gündemini tartıştı. 

Habertürk Yazarı Nasuhi Güngör, seçmenin genel seçimlere ülke yönetimine karar vereceği seçim olarak baktığını ama yerel seçimleri de iktidara mesaj verebileceği bir fırsat olduğu şeklinde baktığına işaret ederek, "Seçmen bu fırsatı kaçırır mı? Bana sorarsanız hep İstanbul'u konuşuyoruz, ama Anadolu'nun dört bir yanında da seçmen, mutlak surekle iktidara bu konuda mesaj verecektir" ifadelerini kullardı. 

NASUH GÜNGÖR: "SEÇMEN İKTİDARA BİR MESAJ VERECEKTİR"

Güngör özellikle son 4 günde seçmenlerin anlık ruh hallerinin çok önemli olduğuna vurgu yaparak, "Bir genel eğilim ölçülebilir o konuda. Seçmen şöyle düşünecektir, tahminimi söylüyorum. Genel seçimlerde seçmen ne kadar kızarsa kızsın, eğer bir partiyle gönül bağı varsa, bunun bir rasyonalitesi de var, O'na kıyamayabilir. Çünkü genel seçimde alacağı sonuç, ülkenin yönetimiyle ilgili sonuç. Dolayısıyla kızsa da gidip oy verebilir, öfkeli olsa da oy verebilir, sıkıntılı olsa da oy verebilir. Bunların her biri olabilir. Gitmeyeni de var, ama yerel seçim Türkiye'de bizim sistemimizde seçmenin merkezi iktidara çok rahatlıkla mesaj verebileceği en büyük fırsattır. Seçmen bu fırsatı kaçırır mı? Bana sorarsanız hep İstanbul'u konuşuyoruz, ama Anadolu'nun dört bir yanında da seçmen, mutlak surekle iktidara bu konuda mesaj verecektir. Ben iktidarın da bunu gördüğünü düşünüyorum. Yerel seçimde de seçmen iktidara mutlaka mesaj verecektir. Bu mesaj şehirlerde sonuçları ne düzeyde değiştirecektir bizim şehirlerde anlamaya çalıştığımız budur" ifadelerini kullandı.  

KÜÇÜKŞAHİN: "İKTİDARI DESTEKLEYEN SEÇMENİN KIRILGANLIĞI VAR"

Gazeteci ve Yazar Şükrü Küçükşahin de, Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın Büyük İstanbul Mitingi'nde "Biz burada 1,5 milyon kişiye alıştık" sözlerini anımsatarak, "Bu neyi gösteriyor biliyor musunuz? Bu iktidara destek veren seçmenin kırılganlığını gösteriyor. Buna karşı muhalefette ise bir toparlanma var, ama bu toparlanmanın öncekiyle yüzde yüz giderildiği anlamında söyleyemem. Yalnız görünen sanki iktidara destek veren seçmen kitlesindeki bu anlamda kenara çekilme veya sandığa gitme eğiliminin daha fazla olduğu. Bunun için ne yapılacak bilemiyorum, ama baktığımızda sahada muhalefet sanki biraz daha toparlamış Mayıs seçimlerine göre. İktidarsa o motivasyonu negatife çevirmiş gibi görünüyor" şeklinde konuştu.

Giresun ve Artvin seçimlerinin de son derece kritik olduğuna vurgu yapan Küçükşahin, "Giresun, Cumhuriyet Halk Partisi'ne geri dönebilir. Artvin'de çok ciddi bir çekişme var, diğer yerlerde çok büyük bir değişiklik olacağını zannetmiyorum" dedi.

"ORDU EN ÇOK MERAK EDİLEN İLLER ARASINDA"
"İLK KEZ OY KULLANACAKLAR VE KARARSIZLAR ETKİLİ OLACAK"

Ankara Üniversitesi İletişim Fakültesi Öğretim Üyesi ve İletişim Araştırma ve Uygulama Müdürü Prof.Dr.Nuran Yıldız, Türkiye genelinde İstanbul, Ankara ve İzmir başta olmak üzere Şanlıurfa, Antalya, Edirne, Manisa, Bursa ve Ordu'daki seçim sonuçlarının oldukça merak edildiğini dile getirdi.

260324 1D

Prof. Dr. Yıldız, seçimlerde özellikle bir çok şehirde ve kıyasıya yarışan etkili adayların belirlenmesi noktasında ilk kez oy kullanacak olan gençler ve kararsızların etkili olacaklarını belirterek, "Ordu'yu merak ediyorum. İYİ Parti'nin aday gösterdiği birkaç şehirden biri. Bir başka partide güçlü olan ama daha sonra o partide süreç içerisinde ayrılmak zorunda kalan isimleri aday gösterdi. Ordu'yu bu yüzden merak ediyorum. Ordu'da daha önce belediye başkanıydı ve sevildiği söyleniyor. İYİ Parti Enver Yılmaz'ı aday gösterdi. Dolayısıyla ne olacağını merak ediyorum. Edirne'de de İYİ Parti'nin açık açık CHP'li olduğunu belirten Hamdi Sedefçi'yi aday göstermesi ve Edirne'de çok ciddi oy potansiyelinin olması önemli" ifadelerini kullandı.  

"SEÇMEN ULAŞAMADIĞINA OY VERMEYECEK"

Seçmenlerin adaylara ulaşmak istemesinin en büyük etken olacağını dile getiren Prof. Yıldız, "Eğer aday bu zamana kadar ulaşılamaz bir aday olmuşsa, bundan sonra da çok zor olacak. O yüzden başka boyutlara kayıyor. Söylemlerde farklı konular devreye giriyor seçmeni ikna etmek için. Bunun zorluğu da burada ortaya çıkıyor" şeklinde konuştu. 

"İSTANBUL'DA KIYAMET KOPACAK"

İstanbul nüfusu, sadece gerçek İstanbullu'lardan ibaret değil. İstanbul'da en fazla Karadenizlilerin vereceği oy da önemli. Çünkü İstanbul'da 388 bin 990 Kastamonulu, 515 bin 544 Ordulu, 482 bin 530 Giresunlu, 478 bin 587 Tokatlı, 415 bin 022 Samsunlu, 411 bin 065 Trabzonlu, 365 bin 925 Sinoplu, 304 bin 722 Rizeli yaşıyor.  

Bu nüfusların dışında yine İstanbul'da 754 bin 327 Sivaslı, 450 bin 286 Erzurumlu, 419 bin 224 Malatyalı, 306 bin 869 Karslı, 300 bin 404 Erzincanlı,
263 bin 995 Mardinli, 263 bin 921 Vanlı, 259 bin 472 Ardahanlı, 258 bin 004 Siirtli, 244 bin 876 Bitlisli, 236 bin 157 Diyarbakırlı ve 227 bin 688 Ağrılı da yaşıyor.

Samsun'un Tekkeköy ilçesi 3.4 ile sallandı Samsun'un Tekkeköy ilçesi 3.4 ile sallandı

Prof. Dr. Nuran Yıldız, "İstanbul'da ise kıyamet kopacak. Eğer AK Parti kaybederse kendi iç muhasebesini yoğunlaştıracak. Eğer Ekrem İmamoğlu kaybederse Cumhuriyet Halk Partisi zaten karışık, daha da karışacak. Eğer İstanbul'u kaybederse İmamoğlu, çok daha da büyük şeyler kaybetmiş olacak. Siyaset arenasında iddialarından yoksun kalacak, ama eğer kazanırsa iki kurumu birden yönetmek durumunda kalacak. Bir taraftan İstanbul, diğer tarafta Cumhuriyet Halk Partisi. Çünkü ben Cumhuriyet Halk Partisi'nin yakın gelecekte karışacağını düşünüyorum" şeklinde konuştu.  

İZMİR'DE HAMZA DAĞ FAKTÖRÜ

İzmir'de ise AK Parti'nin İzmir Büyükşehir Belediye Başkan adayı Hamza Dağ'ın çok iyi bir seçim çalışması yürüttüğüne dikkatleri çekerek, "Eğer Hamza Dağ İzmir'de son bir ay ya da birkaç hafta değil de, çok daha önce belirlenmiş olsaydı şu anda seçimin açık ara kazananı olabilirdi" ifadelerini kullandı.

ORDU'DA BÜYÜKŞEHİR BELEDİYE BAŞKANLIĞI İÇİN 3 ADAYIN İSMİ ÖN PLANDA    

Ordu'da AK Parti ve Cumhur İttifakı Ordu Büyükşehir Belediye Başkan Adayı ve Ordu Büyükşehir Belediye Başkanı Dr.Mehmet Hilmi Güler, İYİ Parti Ordu Büyükşehir Belediye Başkan Adayı Enver Yılmaz ve CHP Ordu Büyükşehir Belediye Başkan Adayı Zekai Sana sandıkta yarışacak olan üç isim.

Editör: Haber Merkezi