Yargıtay 'gelenekler' dedi!

Yargıtay'ın 1 Eylül'de yapacağı adli yıl açılış töreninde 12. Cumhurbaşkanı seçilen Recep Tayyip Erdoğan, Türkiye Barolar Birliği Başkanı Metin Feyzioğlu'nun konuşması halinde katılmayacağını açıklamış, konuyu Yargıtay Başkanı Başkanlar Kurulu'na götürmüştü. Başkanlar Kurulu toplandı ve kararını açıkladı. Yargıtay geleneği de dikkate alınarak TBB Başkanı Metin Feyzioğlu'nun adli yıl açılış töreninde konuşması oy çokluğu ile kabul edildi.

Yargıtay 'gelenekler' dedi!
ANKARA - Yargıtay Başkanı Ali Alkan, Türkiye Cumhuriyeti'nin 12. Cumhurbaşkanı seçilen Recep Tayyip Erdoğan'ın tepkisi üzerine adli yıl açılışı törenine, Türkiye Barolar Birliği Başkanı Metin Feyzioğlu'nun konuşma yapmasını Yargıtay Başkanlar Kurulu'na götürmüştü.

Yargıtay Başkanlar Kurulu, Anayasa ve Avrupa İnsan Hakları Sözleşmesi'nde de yer alan ifade özgürlüğü ve Yargıtay geleneklerini dikkate alarak kararını şu sözlerle açıkladı:

"Yargıtay Başkanlar Kurulu, 2014-2015 yılı adli yıl açılış töreni gündemini görüşmek üzere 25 Ağustos 2014 günü toplanmıştır. Adli yıl açılış törenleri, 71 yıldır süregelen, yargının güncel sorunlarının kamuoyu ile paylaşıldığı, aynı zamanda kamuoyu huzurunda devletin diğer organlarına görüş ve düşüncelerin aktarıldığı yargı adına çok önemli bir onur günüdür.

Sayın Cumhurbaşkanımızla diğer erk temsilcilerinin törenimize katılımlarına 
tarafımızca çok büyük önem atfedilmektedir. Türkiye Cumhuriyeti Anayasası'nın 25. ve 26. maddeleri ile Avrupa İnsan Hakları Sözleşmesi'nin 10. maddesinde ifade özgürlüğü hakkı yer almaktadır. Çağdaş demokrasilerde, toplumların ve bireylerin ifade özgürlüğü konusundaki kazanımlarının artarak korunması temel ilke olarak kabul edilmektedir. 1 Temmuz 2014 tarihinde yapılan Başkanlar Kurulu toplantısında adli yıl açılış konuşmasının içeriği ve gündemi tespit edilmiştir. Toplantıda ayrıca adli yıl açılış töreninde Türkiye Barolar Birliği Temsilcisinin savunma makamı adına konuşma yapması şeklinde süregelen Yargıtay geleneği, savunmanın temsili, sorunlarının dile getirilmesi ve ifade özgürlüğünün bir gereği olarak devam etmesi, konuşma süresi konusunda ise törenin amaç ve düzeyi ile Yargıtay Birinci Başkanının konuşma süresi de gözetilerek, devlet nezaketi ve hukukçu nesnelliği çerçevesinde bir imkan verilmesi görüşleri öne çıkmıştır.

Bugün yapılan Başkanlar Kurulu toplantısı sonucunda yargının bileşenlerinden biri olan savunmanın adli yıl açılış törenlerinde konuşması şeklinde süregelen uygulamanın ifade özgürlüğünün de bir gereği olarak devam etmesi gerektiği kararlaştırılmıştır. Kamuoyuna saygıyla duyurulur."

Güncelleme Tarihi: 26 Ağustos 2014, 23:43

Erol KÜÇÜKOĞLU

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER