Vali'den FETÖ/PDY açıklaması!

ORDU'da FETÖ/PDY terör örgütüne ilişkin yürütülen soruşturma ve gerçekleştirilen operasyonlarla ilgili Ordu Valisi İrfan Balkanlıoğlu basın toplantısı düzenledi. Vali Balkanlıoğlu, il genelinde toplam 1273 kişi hakkında soruşturma açıldığını belirtti, bunların da 741'inin kamu çalışanı olduğunu söyledi.

Vali'den FETÖ/PDY açıklaması!
ORDU - Ordu Valisi İrfan Balkanlıoğlu, 15 Temmuz Darbe Girişimi'nin ardından FETÖ/PDY terör örgütüne yönelik Ordu'da yürütülen çalışmalarla ilgili açıklamalarda bulundu. 
 
Vali Balkanlıoğlu, makamında düzenlediği basın toplantısında, 15 Temmuz Darbe Girişimi'nin ardından Ordu'da  FETÖ/PDY terör örgütüne yönelik yapılan operasyonlarla ilgili, "15 Temmuz'da, memleketimizin üzerine kabus gibi çökmeye çalışan bir darbe girişimi oldu. Bu darbe girişimi, Devletimizin basiretli davranışı, Sayın Cumhurbaşkanımızın halk tarafından çok seviliyor olması, sözünü halkın dinlemesi sonucunda insanların sokaklara akın etmesi, tankların önüne yatması, topların önüne bedenini siper etmesi ve halkın milli iradesine sahip çıkması karşısında başarısızlığa uğradı" dedi. Balkanlıoğlu, "Her türlü yolu, desise ve hileyi kullanarak takiye yaparak, kamufle olarak, devletin her kademesine, içimize sızmış bir örgüt. Ordu genelinde başta kamu çalışanları olmak üzere bu örgüte destek veren, iltisaklı ve irtibatlı olan şahıslar, bir şekilde tespit edilmeye başlandı. Bunlara ilişkin Bakanlıklar, bir takım kriterler getirdi. Kimi kamu çalışanları, kendi Bakanlıklarınca açığa alınıp tebliğ edilmesi için bize bildirildiği gibi, doğrudan doğruya da Valiliğimiz tarafından da açığa alınan ve işlem gören birçok personel bulunuyor" şeklinde konuştu.
 
"741 KAMU ÇALIŞANI HAKKINDA İŞLEM YAPILDI"

Kamu çalışanlarından toplam 741 kişiyle ilgili işlem yapıldığını, bunların 697'sinin de soruşturmanın selameti bakımından açığa alındığını belirten Ordu Valisi İrfan Balkanlıoğlu, "Kamu çalışanlarımızdan 14 tanesi adli süreç anlamında gözaltına alındı. Bu eylemin adli ve disiplin boyutu var. Şu anda gözaltında bulunan 14 kişiye ilaveten 142 kamu personeli de tutuklu. Bunlardan gözaltına alınıp da tutuklanması talebiyle sevk edilenlerden 79 kişi adli kontrol altında.  15 tanesi ise firar.  136'sı serbest, ancak davası devam ediyor. 386 tanesinin adliyedeki işlemleri sürüyor" dedi.
 
"146 SİVİL HAKKINDA İŞLEM YAPILDI, 12 FİRAR"

Açıklamasında, "Bunun sivil ayağı da var. Maddi, manevi desteği bir şekilde bu yapıyla bağlantısı olan 146 adli işlem yapılan şahıs var" diyen Vali Balkanlıoğlu, "24 tanesi gözaltında, 52 tanesi tutuklu, 18 tanesi adli kontrol altında. Bunlardan da 12 tanesi ise firarda. 40 tanesi adliyeye gelerek hakimin önüne çıkmış, ancak serbest bırakılmış" dedi. 

"ORDU'DA TOPLAM 1273 KİŞİ HAKKINDA İŞLEM YAPILDI"

Ordu'da, 741 kamu çalışanı, 532'si sivil olmak üzere toplam 1273 kişi hakkında işlem yapıldığını belirten Vali Balkanlıoğlu, belediyelerden ise 19 kişinin uzaklaştırılmasına karar verildiğini kaydetti.
 
"TSK MİLLETİMİZİN GÖZBEBEĞİDİR"

Darbe girişimi ile başlayan sürecin, birlik ve beraberliğin yeniden sağlanmasına fırsat verdiğini ifade eden Vali Balkanlıoğlu, "Bu süreç, milletçe kenetlenmemize vesile oldu. Bundan sonra darbe heveslileri bu işin kolay ve ucuz olmayacağını canlarıyla ya da hayatları boyunca hapisten çıkamayacak şekilde ödemek durumunda kalacaklarını, çok büyük riskler taşıdığını gördüler. Devlete,  kamuya, içimize sızmış kökü dışarda bir takım yapılar, terör örgütünün mensupları da deşifre olarak ortaya çıkmış oldu. Milletimiz büyük bir uçurumun kenarından döndü. Bu noktada Silahlı Kuvvetlerimizi tenzih etmek lazım. Çünkü biz asker bir milletiz. NATO ve dünya silahlı kuvvetleri arasında TSK caydırıcı bir güce sahiptir. Çocuklarımızı askere düğün, dernekle gönderiyoruz. Bu olayı TSK'ya mal etmemek gerekiyor. Bu, TSK'nın kendisine de yapılmaya teşebbüs edilen darbe girişimi idi. Vatansever, milletine, devletine bağlı subaylarımız çoğunlukta ve onlar sayesinde milletimizin basireti ve demokrasisine milli iradesine sahip çıkması sayesinde darbe girişimi bastırıldı" ifadelerini kullandı.
 
"KILI KIRK YARIYORUZ"

Vali İrfan Balkanlıoğlu, "Haber ve iddialar havada uçuşuyor. Her türlü iddianın ispata ihtiyacı var. Aksi halde millet olarak başka sıkıntılar yaşarız. Suçluyu, suçsuzu birbirinden iyi ayırt etmek lazım. Daha fazla faaliyet yapıyormuş gibi gösterelim diye bu yapıyla ilgisi olmayan insanları da mağdur edemeyiz. İnsanların mağduriyetine yol açılmasın diye kılı kırk yarıyoruz. Şüphelendiğiniz, elinizde delil bulunan her türlü terör örgütü mensubunu adli mercilere iletmenizde vatanseverlik adına sayısız yarar var. Herkes iddiasını ispat etmekle yükümlü" diyerek, sözlerini tamamladı.

Güncelleme Tarihi: 22 Ağustos 2016, 14:28

Erol KÜÇÜKOĞLU

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER