Vali Yavuz'dan Malazgirt mesajı

ANADOLU'nun kapılarını Türklere açan Malazgirt Zaferi'nin 946'ncı yıldönümü tüm yurtta büyük bir coşkuyla kutlanıyor. Büyük zaferin yıldönümü dolayısıyla Ordu Valisi Seddar Yavuz da bir mesaj yayımladı, "Sultan Alparslan'ın ve kutlu askerlerinin mirası olan 1071 Malazgirt Zaferi; sadece askeri bir zafer değildir. Bir diriliş, bir kıyam, bir kuruluştur. Nitekim bir Anadolu Selçuklu, bir Cihan İmparatorluğu olan Osmanlı Devleti ve Türkiye Cumhuriyeti Devleti'nin kurulmasına sebep olmuştur" ifadelerini kullandı.

Vali Yavuz'dan Malazgirt mesajı
ORDU - Türt tarihinde Sultan Alparslan'ın komutasındaki askerlerle kazandığı tarihi Malazgirt Zaferi, 946'ncı yılında bu sene ilk kez devlet töreniyle kutlanıyor. 
Ordu Valisi Seddar Yavuz da, bu büyük zafer dolayısıyla yayımladığı mesajında, "Şanlı ecdadımızca, Anadolu'nun bizlere vatan olarak armağan edildiği Malazgirt Zaferi'nin 946. yılını kutlamanın sevincini ve gururunu hep birlikte yaşıyoruz.  Merhum Sultan Alparslan'ın ve kutlu askerlerinin mirası olan 1071 Malazgirt Zaferi; sadece askeri bir zafer değildir. Bir diriliş, bir kıyam, bir kuruluştur. Nitekim bir Anadolu Selçuklu, bir Cihan İmparatorluğu olan Osmanlı Devleti ve Türkiye Cumhuriyeti Devleti'nin kurulmasına sebep olmuştur. Malazgirt, aynı zamanda bin yıldır süren farklı etnik kökenden gelen Müslümanların toplumsal sözleşmesidir. Bugün bu köklü medeniyetin temsilcisi olarak, dört bir yanı ata yadigârıyla bezenmiş olan Aziz Vatanımız; sahip olduğumuz en büyük servetimiz, gelecek nesillere bırakacağımız yegâne mirasımızdır. Bu duygu ve düşüncelerle Anadolu'nun kapılarını bizlere açan Merhum Sultan Alparslan'ı ve kutlu askerlerini, cennet vatanımız uğruna canını seve seve veren tüm şehitlerimizi saygı, minnet ve rahmetle anıyorum." ifadelerini kullandı.

Güncelleme Tarihi: 26 Ağustos 2017, 14:47

Erol KÜÇÜKOĞLU

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER