Vali, o köyün sakinlerini dinledi!

ORDU Valisi İrfan Balkanlıoğlu, Fatsa Bahçeler Mahallesi'nde özel bir firma tarafından açılan siyanürle altın arama madenine karşı çıkan çevrecileri mahelle sakinlerini dinledi.

Vali, o köyün sakinlerini dinledi!
ORDU - Altın madeninin çıkarılacağı Fatsa'nın Bahçeler Mahallesi'nde yaşayan bir grup vatandaş ve Ünye-Fatsa Doğa Koruma Platformu'nun temsilcileri ile makamında bir araya gelen Vali İrfan Balkanlıoğlu, altın madeniyle ilgili şikayet, endişe ve kaygılarını dinledi.

Fatsa'nın Bahçeler Mahallesi'nde altın madeni çıkarmak için çalışma yapan firmanın yasal prosedürleri yerine getirdiğini belirten Vali Balkanlıoğlu, "Fatsa'nın Bahçeler Mahallesi'nde özel bir firma tarafından ilgili Bakanlıktan altın madeni işletme ruhsatı ve ÇED raporu alınmış. Yasal prosedürler tamamlandıktan sonra firma arazide çalışmaya başlayınca, yöre halkı ve çeşitli çevreci gruplar tarafından tepkiler ve protesto eylemleri olduğu yönünde güvenlik birimlerimizce zaman zaman bizlere bilgiler verilmektedir. Biz de resmi kurumlarımızdan bu altın madeniyle bilgi ve belgeleri sorduk, incelettik. Edindiğimiz bilgilere göre, burada gerekli yasal prosedürler yerine getirilerek, bir çalışmanın olduğunu görüyoruz" dedi.

Hukuki yollardan hak arama mücadelesinin yapılması gerektiğini vurgulayan Vali Balkanlıoğlu, "Devlet kurumlarının, idarenin vermiş olduğu ruhsat veya ÇED raporu gibi belgeler, yargı kararlarıyla iptal edilebilir. Bunun örnekleri çoktur. Altın madeniyle ilgili de yanlış olan, eksik olan bir şey varsa, bununla ilgili de yargı yoluna başvurularak, hak ve hukuk mücadelesi yapılabilir. Bunun dışında vatandaşımızın malına, canına zarar verebilecek ve çevreyi kirletecek durumlarla ilgili de Kaymakamlığa, Valiliğe, Bakanlığa şikayette bulunulabilir" diye konuştu.

VALİ BALKANLIOĞLU: "YAPTIĞIM AÇIKLAMA TAM OLARAK YANSITILMADI"

Fatsa İlçesi'ne bağlı Bahçeler Mahallesi'nde özel bir firma tarafından altın madeniyle ilgili kamuoyunda oluşan tepkiler ve protesto eylemleri üzerine geçtiğimiz günlerde bir basın mensubu tarafından kendisine soru yöneltildiğini ve bu soruya karşılık açıklamada bulunduğunu ifade eden Vali İrfan Balkanlıoğlu, "Geçtiğimiz günlerde bir basın mensubu ziyaretime gelmişti. Ziyaret esnasında, altın madenine karşı yöre halkının ve çevreci grupların tepkileri ve protesto eylemleriyle ilgili bir sorusu oldu. Ben de bu soruya karşılık, 'Türkiye'nin gelişmekte olan bir ülke olduğunu, elbette bir yerde bir maden varsa ve bu madenin de ülkemiz ekonomisi için faydalı olacaksa bu maden çıkarılması gerektiğini, madeni çıkarırken de insana, çevreye, doğaya ve doğal yaşama zarar verilmemesini, eğer bir kuşun kanadına bile zarar gelecekse buna karşı olduğumuzu, vatandaşlarımızın da haklı endişeleri varsa hukuk zemininde haklarını aramaları gerektiğini' ifade ettim. Ancak, yaptığım açıklama tam manasıyla habere yansıtılmadığından, çıkan haberlerin yanlış anlaşılmalara sebebiyet verdiğini gördüm" diye konuştu.

Altın madeni çıkarılacak bölgede yapılan çalışmaları yerinde incelemek ve tespitlerde bulunmak üzere akademisyenlerden oluşan bir bilirkişi heyetinin oluşturulduğunu ifade eden Vali Balkanlıoğlu, "İnsana, çevreye, doğaya, doğal yaşam verilecek zararın karşısındayız. Biz, bu konuda taraf değil, hakem konumundayız. Vatandaşımıza gelebilecek en ufak bir zararın, ziyanın vebalini alamayız" dedi.

Daha sonra altın madeninin çıkarılacağı Bahçeler Mahallesinde yaşayan vatandaşları ve Ünye-Fatsa Doğa Koruma platformu temsilcilerini dinleyen Vali Balkanlıoğlu, kendisine iletilen şikayet konularını tek tek not aldı. Vali Balkanlıoğlu, ziyarette bulunanlar tarafından dile getirilen şikayet konularını, bilirkişi heyetinde yer alan akademisyenlere telefonla iletti ve şikayetlerin titizlikle incelenmesini istedi. 

Güncelleme Tarihi: 17 Aralık 2014, 00:56

Erol KÜÇÜKOĞLU

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER