Türkiye'nin mezarlık rekoru Ordu'nun!

Ordu Büyükşehir Belediyesi Mezarlıklar Şube Müdürlüğü, geçtiğimiz günlerde çok ilginç bir açıklamaya imza attı. Türkiye ortalamasının çok üzerinde bir mezarlık sayısıyla karşı karşıya olduklarını belirten Büyükşehir Belediye Başkanı Enver Yılmaz, "Türkiye'de en fazla mezar yerine sahip illerden biriyiz. 19 ilçede toplan 4 bin 122 mezarlıkla halkımıza hizmet veriyoruz" diye konuştu.

Türkiye'nin mezarlık rekoru Ordu'nun!
ORDU(ALTINORDU) - Ordu Büyükşehir Belediyesi Fen İşleri Dairesi Başkanlığı bünyesinde çalışmalarını yürüten Mezarlıklar Şube Müdürlüğü, Türkiye ortalamalarının çok üstünde bir mezarlık sayısıyla vatandaşlara hizmet veriyor. Başkan Enver Yılmaz, "Ordu Büyükşehir Belediyesi olarak, Türkiye'de en fazla mezar yerine sahip illerden biriyiz. 19 ilçede toplam 4122 mezarlıkla halkımıza hizmet veriyoruz" dedi.

"SADECE ALTINORDU İLÇESİ'NDE 408 MEZARLIK VAR"

Ordu'nun büyükşehir olması ile birlikte sorumluluk alanları da genişleyen Ordu Büyükşehir Belediyesi'nin mezarlık hizmetleri konusunda Türkiye de en fazla mezarlık yerine sahip belediyeler arasında yer aldığı belirtildi. Ordu Büyükşehir Belediyesi, 19 ilçede bulunan toplam 4 bin 122 mezarlıkla, İstanbul, Ankara ve İzmir gibi illeri geride bırakarak önemli bir hizmeti yerine getiriyor.

En az sayıyla Gülyalı'da 50, en fazla sayıyla da Altınordu İlçesi'nde 408 mezar yeri ile vatandaşların hizmetinde olan Ordu Büyükşehir Belediyesi, bu mezarlıkların içerisinde, Akkuş'ta ve Altınordu'da bir olmak üzere, iki adet şehit mezarlığını da kendi sorumluluğunda bulunduruyor.

"44 ARAÇLA HİZMET VERİYOR"

Başkan Yılmaz, Ordu Büyükşehir Belediyesi'nin bir yandan Ordu'nun geleceğine ilişkin yatırım ve projeleri hayata geçirmek için yoğun bir çaba içerisinde olduğunu, diğer yandan da sosyal çalışmalara yeni boyutlar kazandırdıklarını söyledi. Belediyeciliğin sadece alt yapı ya da teknik yatırımlardan ibaret olmadığının altını çizen Başkan Enver Yılmaz, "Bu çalışmalarımız içerisinde sosyal ve kültürel planlarımız var. Örneğin Ordu'nun Büyükşehir olması ile birlikte il sınırları içerisindeki mezarlıklar bizim sorumluluk alanımıza girdi. Arkadaşlarımızın yaptıkları tespitler sonrasında Ordu'da toplam 4 bin 122 mezarlık olduğunu gördük. Buraların resmi prosedürlerini tamamlamak üzereyiz. Şu anda devir işlemleri tamamlanan mezarlıklarımızdan en düşük sayı 50 ile Gülyalı, en yüksek sayıda 408 ile Altınordu bulunuyor.  Mezarlıklar Şube Müdürlüğü olarak 44 araçla hizmetleri yerine getiriyoruz. Bu sayının içerisinde sadece yıkama işlemi yapan 16 araç, sadece nakil işlemi yapan 12 araç ve hem yıkama hem de nakil işlemi yürüten 16 aracımız bulunuyor" dedi.

Başkan Enver Yılmaz kendilerinden talep edilmesi durumunda defin işlemleri ile ilgili her türlü işlemin Ordu Büyükşehir Belediyesi tarafından yerine getirildiğini de hatırlatarak, "Defin işlemlerinde Ordu Büyükşehir Belediyesi cenazenin tüm malzemelerini temin ederek, yıkama ve nakil işlemlerini yerine getirmekte ve bunlardan da hiçbir ücret talep etmemektedir" diye konuştu. 

Güncelleme Tarihi: 31 Temmuz 2014, 18:13

Erol KÜÇÜKOĞLU

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER