Turan: "Keşke hiçbir satış yapılmasaydı"

AK Parti Grup Başkanvekili Bülent Turan, Kızılay'ın çadır satışı tartışmalarına son noktayı koydu. Kızılay'ın afet bölgesindeki hizmetlerinin de konuşulması gerektiğini belirten Turan, Kızılay Başkanı Kerem Kınık'ı eleştirdi, "Keşke afet sırasında böyle bir ağır, acılı günde hiçbir satış yapmasaydı, yapılmasaydı" ifadelerini kullandı.

Turan: "Keşke hiçbir satış yapılmasaydı"

TBMM'nin 1 Mart 2023 tarihli ilk oturumunda CHP Grup Sözcüsü ve İstanbul Milletvekili Zeynel Emre ile İYİ Parti Genel Başkan Başdanışmanı ve İzmir Milletvekili Aytun Çıray'ın Kızılay'ın çadır satması yönündeki eleştirilerine yanıt veren AK Parti Grup Başkanvekili ve Çanakkale Milletvekili Bülent Turan, "Keşke afet sırasında böyle bir ağır, acılı günde hiçbir satış yapmasaydı, yapılmasaydı" ifadelerini kullandı.

Turan, "Sayın Başkan, konuşmacının engellilerle ilgili ifadelerini önemsiyoruz, not alıyoruz, değerlendiriyoruz. Ancak konuşması sırasında Kızılay'ı kastederek "rezil kurum" demesi, aynı şekilde "AK PARTİ tüm rezilliklere sahip çıkıyor" demesi çok kaba bir ifade. Bunu doğru bulmuyoruz. Bakınız, sabahtan beri tartışılıyor, tekraren söylemek isterim. Kızılay, bir devlet kurumu değil, Kızılay, kendi tüzel kişiliği olan bir dernek. Kızılay, bizim; tartışalım, eleştirelim fakat 154 yıldan beri bizim kurumumuz, en zor zamanda bu milletin yanında yer almış, özel kurumumuz. 154 yıldan beri faaliyetleri var; 1913'te kamu yararı kararı verilmiş. Şu an eleştirdiğiniz çadır şirketi 1954 yılında kurulmuş, bugünün konuları değil. Satışa baktığımızda "Satsa, neden satıyor, satmasa neden satmıyor?" denilecek. Derdiniz başka, sizin kastınız, işiniz üzüm yemek değil, bağcıyla. Ancak net olarak söylüyorum, keşke afet sırasında böyle bir ağır, acılı günde hiçbir satış yapmasaydı, yapılmasaydı. Daha nasıl söyleyebilirim. Satarsan ne olur? İşte bugün olduğu gibi 4 milyon kişiye yemek veriyorsunuz üç öğün, bu konuşulmaz. Satarsan ne olur? 400 bin kişiye çadır vermişsin, bu konuşulmaz. Böyle Meclis'i yoran, kamuoyunu yoran gündeme vesile olursunuz" dedi. 

Güncelleme Tarihi: 02 Mart 2023, 14:02
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER