Orduspor 1967'ye karşı büyük provokasyon!

YENİ Ordu Stadyumu'nun açılış maçı olan Orduspor 1967 ve Kırıkkale Büyük Anadoluspor arasındaki müsabaka sırasında Orduspor tribünlerine karışan ve kendilerine taraftar görüntüsü veren bazı kendini bilmezlerin büyük bir provokasyona kalkıştıkları ortaya çıktı. Karşılaşmanın 52'nci dakikasında Kuran-ı Kerim sayfalarını yırtarak konfeti şeklinde sahaya atan bazı provokatiflere ilk tepki Orduspor 1967 Kulüp Başkanı Savaş Şimşek'ten geldi. Başkan Şimşek yazılı bir açıklama yaparken, benzer bir olayın daha önce de İngiltere'de yaşanması ve büyük tepkilere neden olması akıllara "İngiliz Oyunu Mu?" sorusunu getirdi.

Orduspor 1967'ye karşı büyük provokasyon!

Yeni Ordu Stadyumu'nun açılış müsabakası olan Orduspor 1967 ve Kırıkkale Büyük Anadoluspor arasındaki karşılaşmanın 52'nci dakikasında kendisine taraftar görüntüsü veren bazı kendini bilmez hainlerin Kur'an sayfalarını yırtıp konfeti yaptıkları ortaya çıktı. 

Konuya ilişkin ilk açıklama Orduspor 1967 Kulübü'nden geldi. Başkan Savaş Şimşek tarafından yapılan yazılı açıklamanın satır aralarkındaki en dikkat çekici cümlesi ise "Şehrimizde takımımız üzerinden halkımızı kutuplaştırmaya çalışan bir kitlenin varlığı herkes tarafından bilinmektedir" ifadeleri oldu.

İşte o açıklama:

İNGİLİZ OYUNU MU?

Ordu'da yaşanan bu olay, bundan 7 yıl önce 7 Aralık 2014'te İngiltere'de yaşanan hain bir oyunu akıllara getirdi. 

İngiltere'de özellikle Müslümanların çoğunlukta yaşadığı West Midlands bölgesinin önemli büyük şehirlerinden biri olan Birmingham'da Birmingham City ve Middlesbrough arasındaki futbol karşılaşmasında 50 yaşındaki Julie Phillips ve 18 yaşındaki Gemma Parkin adlı iki kadın taraftar Kuran-ı Kerim sayfalarını yırtarak konfeti şeklinde sahaya atmış ve çok büyük tepkilere neden olmuştu.

2-2 sona eren maça Kur'an getiren Phillips, mahkemede verdiği ifadede, kitabın kendisine Birmingham şehir merkezinde verildiğini söylemiş, Kur'an-ı Kerim'in sayfalarını "sadece konfeti yapıp, havaya atmak için" yırttığını belirtmişti. Phillips'in yırttığı sayfaları maç esnasında diğer taraftarlara verme anı da güvenlik kameralarınca tespit edilmişti. 

Parçaladıkları kitabın Kur'an-ı Kerim olduğunu bilmediklerini öne süren iki kadının savunmasını kabul etmeyen İngiliz mahkemesi kamera kayıtlarında görüldüğü üzere kadınların maç esnasında ne yaptıklarını çok iyi bildiklerini vurgulayarak, Phillips'i 730 sterlin ve Parkin'i 620 sterlin para cezasına çarptırmış, iki İngiliz kadın taraftarın 3 yıl maçlara girmesi de yasaklanmıştı. Bu olayın ardından Middlesbrough Belediyesi'nde çalıştığı öğrenilen Julie Phillips isimli kadın işinden de atılmışkı. 

Güncelleme Tarihi: 26 Ekim 2021, 15:00
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER