Ordu'nun milletvekili sayısı 6 oldu

YÜKSEK Seçim Kurulu, Meclis'teki milletvekili sayısını 550'den 600'e çıkardı. Resmi Gazete'de yayımlanarak yürürlüğe giren kararla, Ordu'nun 5 olan milletvekili sayısı da 6'ya yükselmiş oldu. Karadeniz Bölgesi'nde milletvekili sayısı Ordu'nun dışında Karabük'te yaşandı. Karabük'ün 2 olan milletvekili sayısı 3'e yükseldi.

Ordu'nun milletvekili sayısı 6 oldu
ORDU - YÜKSEK Seçim Kurulu 759 Sayını Kararı'yla Meclis'teki milletvekili sayısını 550'den 600'e çıkardı. Resmi Gazete'de yayımlanarak yürürlüğe giren kararda, "6771 sayılı Türkiye Cumhuriyeti Anayasası'nda Değişiklik Yapılmasına Dair Kanunun 2.maddesi ile 2709 sayılı Kanunun 75. maddesinde yer alan "beşyüzelli" ibaresi "altıyüz" şeklinde
değiştirilmiş olup, 6771 sayılı Kanunun 18. maddesinin (b) fıkrası ile de 2709 sayılı Kanunun 75.maddesinde yapılan bu değişikliğin, birlikte yapılacak ilk Türkiye Büyük Millet Meclisi ve
Cumhurbaşkanlığı seçimlerine ilişkin takvimin başladığı tarihte yürürlüğe gireceği düzenlenmiştir" denildi.

"İSTANBUL, ANKARA VE İZMİR'İN YANI SIRA ORDU'NUN DA MİLLETVEKİLİ SAYILARI ARTTI"

Bu kararla, Ankara üç, Bursa ise iki seçim çevresine bölündü. İstanbul'da milletvekili sayıları, birinci bölge 34, ikinci bölge 29, üçüncü bölge ise 34 olarak yenilendi. Ankara'nın 32 olan milletvekili sayısı 36'ya, İzmir'in 26 olan milletvekili sayısı ise 28'e yükseldi. Antalya, Bursa, Gaziantep, Mersin, Kocaeli ve Şanlıurfa, ilk seçimde 2'şer milletvekili daha fazla çıkaracak.

Adana, Afyonkarahisar, Ağrı, Aydın, Balıkesir, Denizli, Diyarbakır, Edirne, Elazığ, Hatay, Kayseri, Kocaeli, Ordu ve Batman, milletvekili sayısı artan iller arasında yer aldı.

Ordu'nun 5 olan milletvekili sayısı da 6'ya yükselmiş oldu. 

Güncelleme Tarihi: 28 Temmuz 2017, 11:21

Erol KÜÇÜKOĞLU

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER