Ordulu Memduh Ekşi hayatını kaybetti

ORDU eski milletvekillerinden Memduh Ekşi, İstanbul'da hayatını kaybetti. Ordu Mesudiyeli olan ve 87 yaşında vefat eden Ekşi'nin cenazesi İstanbul'da toprağa verilecek.

Ordulu Memduh Ekşi hayatını kaybetti

TBMM'de 14, 15 ve 16'ncı Dönem Ordu milletvekili seçilen, TBMM Divan Katibi ve TBMM Başkan Vekilliği görevlerinde bulunan 87 yaşındaki Ordu Mesudiye doğumlu Memduh Ekşi hayatını kaybetti. Ekşi'nin cenazesi, yarın (17 Ağustos) ilkindi vakti İstanbul Şakirin Camii'de kılınacak olan cenaze namazının ardından Karacaahmet Mezarlığı'nda toprağa verilecek. 

MEMDUH EKŞİ KİMDİR?

1931 yılında Ordu'nun Mesudiye ilçesine bağlı Göçbeyi Mahallesi'nde dünyaya gelen Türk siyaset adamlarından Memduh Ekşi, ilkokulu Mesudiye İlkokulu'nda, ortaokul ve liseyi Ankara Cebeci, Sivas, Sica ve Ankara Gazi Lisesi'nde tamamladıktan sonra, yüksek tahsilini Ankara Üniversitesi Hukuk Fakültesi'nde yaptı. 

Yüksek tahsili yaparken aynı zamanda Ankara radyosunda amatör ses sanatçısı olarak çalıştı. Avukatlık stajını Giresun'da tamamladı. Avukatlığını kendi memleketinde yapmaya başladı. Çalışmaları sırasında CHP İlçe Başkanı oldu. 1969 yılında yapılan Milletvekili seçimlerinde Ordu ilinden seçilerek parlamentoya girdi. TBMM'deki ilk döneminde Başkanlık Divanı üyesi oldu. 1973 senesinde TBMM Başkanvekili seçilerek bu görevini 12 Eylül Darbesi'ne kadar sürdürdü. 1983-1985 yılları arasında Türkiye İş Bankası Yönetim Kurulu üyeliği ve bir dönemde Türk Parlamenter Birliği Genel Sekreterliği görevine getirildi. Evli ve üç çocuk babası olan Memduh Ekşi, 18 Eylül 2017 tarihinde de eşi Sebahat Ekşi'yi son yolculugğuna uğurlamıştı. 

KİMLER NE SÖYLEDİ?

Mehmet Akif Hamzaçebi, CHP Genel Sekreteri: "TBMM Başkanvekili olarakta görev yapmış olan değerli ağabeyimiz Memduh Ekşi Hakk'ın rahmetine kavuşmuştur. Ailesine, yakınlarına ve siyaset arkadaşlarımıza başsağlığı diliyorum. Mekanı cennet olsun."

Seyit Torun, CHP Genel Başkan Yardımcısı/Ordu Milletvekili: "Eski Ordu milletvekilimiz, birikimli, dürüst siyaset adamı ve herşeyden önce 'ağabeyimiz' Memduh Ekşi'yi kaybettik. Birikimleri, nasihatleri ve yaşam tecrübesi her zaman yolumuza ışık olacak. 
Nurlar içinde yat Memduh Ağabey. Başımız sağolsun."

Halil Çakır, Mesudiye Gelişme Vakfı II. Başkanı: "Ordu ilini üç dönem parlementoda örnek kişiliğiyle temsil eden değerli büyüğümüz Memduh Ekşi ağabeyimizi kaybettik. Yarin Karacaahmet Şakirin Camii'nden ilkindi namazında ahirete uğurluyoruz. Tüm sevenlerinin başı sağolsun."

Mustafa Özyürek, 22-23'ncü Dönem İstanbul Milletvekili, CHP eski Genel Başkan Yardımcısı: "TBMM Başkan Vekillerinden Memduh Ekşi'yi kaybettik. Kendisine Tanrı'dan rahmet, ailesine, sevenlerine ve CHP'lilere baş sağlığı dilerim. Mekanı cennet olsun."

CHP Ordu İl Başkanlığı Kadın Kolları: "15.16.17. Dönem Ordu Eski Milletvekilimiz, TBMM Eski Başkanvekili Memduh Ekşi vefat etmiştir. Merhuma Allah'tan rahmet, ailesine dost ve akrabalarına sabırlar dileriz. Mekanı Cennet olsun."

Prof.Dr.Aziz Ekşi: "Değerli büyüğümüz, TBMM eski Başkan Vekili Memduh Ekşi'yi kaybettik. O'nun her şeyi; Türkiye, Mesudiye ve ailesi idi. Dürüstlüğü ile hepimize örnek oldu. Politikaya kalite getirdi. Mekanı cennet olsun."

Hurşit Güneş, Ekonomist: "Baba dostu, derin CHP'li, tok sesli, tok sözlü insan eski Ordu Milletvekili ve TBMM eski başkan vekili Memduh Ekşi'yi yitirdik. Allah gani gani rahmet eylesin."

Güncelleme Tarihi: 17 Ağustos 2018, 00:14

eko

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER