Ordu'da zorunlu deprem sigortasına ilgi çok az

TÜRKİYE genelinde 17 Ağustos 1999 Marmara Depremi'nin ardından uygulamaya konulan Zorunlu Deprem Sigortası'nda sigorta yaptırmayan konut sayısı 8.3 milyona yaklaşırken, Ordu'da da durum farklı değil. Peki Ordu'da kaç kişi zorunlu deprem sigortası yaptırdı? İşte ayrıntılar....

Ordu'da zorunlu deprem sigortasına ilgi çok az

17 Ağustos 1999'daki Marmara Depremi'nin ardından uygulamaya konulan Zorunlu Deprem Sigortası bulunmayan konut sayısı 8.3 milyona yaklaşıyor. Büyük can ve mal kaybına neden olan Marmara Depremi'nin 24'ncü yılında Türkiye 6 Şubat Kahramanmaraş merkezli deprem felaketini yaşa da, yine de bu konudaki bilinç, istenilen seviyeye ulaşamadı. 

Türkiye'de 8.3 milyon konuta hala deprem sigortası yapılmış değil. Bu rakamın içerisinde maalesef Ordu da bulunuyor. Doğal Afet Sigorta Kurumu verilerine göre bu konuya karşı en duyarlı iller Bolu ve Düzce olurken, Yalova, Tekirdağ ve Bingöl de takip eden iller sıralamasında ilk 5'te yer aldı. 

  • ORDU'DA KONUTLARIN SADECE YÜZDE 53'Ü SİGORTALI

Türkiye genelinde yüzde 92 ile Bolu başı çekerken onu yine yüzde 92 ile Düzce takip ediyor. Sırasıyla Yalova'da yüzde 88, Tekirdağ'da yüzde 85, Bingöl ve Sakarya'da yüzde 84, Muğla'da yüzde 83, Van'da yüzde 77 seviyelerinde. 

Bu noktada Karadeniz illeri arasında Ordu iyi bir noktada olsa da, mevcut konutların sadece yüzde 53'ü sigortalı. Bu oran Trabzon ve Sinop'ta yüzde 45, Samsun'da yüzde 40, Tokat'ta yüzde 38, Giresun'da yüzde 46, Rize'de yüzde 37 ve Artvin'de ise yüzde 58 seviyelerinde.

Türkiye'nin en kalabalık ilk 3 şehri ele alındığında sigortalı konut oranı İstanbul'da yüzde 65.5'e, Ankara'da yüzde 57.9'a, İzmir'de yüzde 63.1'e yükselmiş durumda.

Zorunlu deprem sigortalılık oranı en düşük kentler ise yüzde 28.4 ile Hakkari, yüzde 33.5 ile Gümüşhane ve yüzde 35 ile Bayburt şeklinde sıralanıyor.

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER