Ordu'da sağanak yağış hayatı felç etti

ORDU'da bu sene yaz bir türlü gelemedi. Dün akşam saatlerinden itibaren başlayan etkili sağanak yağışlar, Altınordu, Perşembe ve Fatsa'da su baskınlarına neden oldu. Bazı derelerde taşkınlar yaşanırken, bir çok ırmakta da su seviyesi yükseldi. İşte ayrıntılar...

Ordu'da sağanak yağış hayatı felç etti

Ordu'da dün akşam (20 Haziran) saatlerinde başlayan ve bugün öğle saatlerine kadar (21 Haziran) devam eden etkili sağanak yağışlar, adete Ordu'da tropikal iklimin yaşanmasına neden oldu.

Aniden bastıran ve araçların silecek yetiştiremediği yağışlar nedeniyle Altınordu, Perşembe ve Fatsa ilçelerinde dereler taştı, su baskınları yaşandı. Birçok ev ve işyeri sular altında kaldı. 

ALTINORDU VE PERŞEMBE

Ordu'nun Altınordu ve Perşembe ilçelerinde etkili olan sağanak su baskınlarına yol açtı. Kentte gece saatlerinde etkisini gösteren sağanak sonucu cadde ve sokaklarda bazı noktalarda su birikintileri oluştu. Altınordu ilçesi Uzunisa Mahallesi Alantepe mevkisindeki yol suyla doldu, tarım arazilerinde hasar meydana geldi.

Perşembe ilçesi Efirli Mahallesi'nde bir sitenin zemin katındaki daireleri su bastı. İhbar üzerine bölgeye Ordu Büyükşehir Belediyesi Su ve Kanalizasyon İdaresi Genel Müdürlüğü (OSKİ) ile itfaiye ekipleri sevk edildi. Ekipler, evlerdeki suyun tahliyesini gerçekleştirdi. Evi su basan Yaşar Taş, gazetecilere, yattığı sırada yağış nedeniyle evinin bu hale geldiğini söyledi.

Site yöneticisi Telat Hava ise zemin kattaki 7 daireyi su bastığını, vidanjörle su tahliyesi için çalışma yürütüldüğünü dile getirdi. Efirli Mahallesi Muhtarı Erol Kütük de ilgililerle görüştüklerini ve ardından ekiplerin geldiğini belirterek, "Komşularımızın yaralarına bir şekilde ilaç olmaya çalıştık. Şu anda suların tahliyesi yapılıyor. İlgililere ve ekiplerimize teşekkür ediyoruz, bizleri yalnız bırakmadılar." dedi.

Büyük bir afet olduğunu, yağışın bir anda geldiğini anlatan Kütük, "İnsanlar mağdur oldu ve eşyaları tamamıyla hasar gördü. Yarım metre gibi bir su, baskınla evlere geldi. Her şey Allah'tan geliyor. Biz de elimizden geleni sonuna kadar yapmaya çalışıyoruz. Yaşar Bey'in ailesini de komşuları misafir ediyor." diye konuştu.

FATSA

Ordu'nun Fatsa ilçesinde etkili olan sağanak nedeniyle 20 noktada su baskını meydana geldi. İlçede dün gece saatlerinden itibaren aralıklarla devam eden sağanağın ardından Bolaman ve Ilıca ırmaklarının debisi yükseldi. Irmakların taşması sonucu Bolaman Mahallesi'ndeki bazı binaların zemin katındaki depoları su bastı, tarım arazileri de hasar gördü. Karadeniz Sahil Yolu'nda su birikmesi nedeniyle de sürücüler zaman zaman zor anlar yaşadı. Belediye ekipleri, su tahliyesi için çalışmalarını sürdürüyor.

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER