Ordu'da bir kişi daha denizde boğuldu!

ORDU'da serinlemek için denize giren bir kadın, kapıldığı rip akıntısı nedeniyle boğularak hayatını kaybetti. Ordu Büyükşehir Belediyesi Sualtı Arama Kurtarma ekipleri ile dalgıç polisler, genç kadının cansız bedenine yaklaşık 1 saatlik aramanın ardından ulaştı.

Ordu'da bir kişi daha denizde boğuldu!

Ordu'da serinlemek için denize giren bir kişi daha boğularak hayatını kaybetti. Altınordu ilçesine bağlı Kumbaşı Mahallesi'nde serinlemek için denize giren 43 yaşındaki Sezen Yıldız, bir süre sonra gözden kayboldu.

Vatandaşların ihbarı üzerine olay yerine Ordu Büyükşehir Belediyesi Sualtı Arama Kurtarma ekipleri ile İl Emniyet Müdürlüğü'ne bağlı dalgıç polisler arama-kurtarma çalışması başlattı. Yapılan çabalar olumlu sonuç vermedi ve yaklaşık 1 saatlik aramanın ardından Yıldız'ın cansız bedenine ulaşarak kıyıya çıkarttı.

Sağlık ekiplerince hayatını kaybettiği belirlenen Yıldız'ın cenazesi, Ordu Devlet Hastanesi morguna kaldırıldı.

SIĞ SU DEYİP GEÇMEYİN!
RİP AKINTISI CAN ALIYOR!

Denizde boğulmaların en büyük sebeplerinden birisi 'Rip Akıntısı' yani bir diğer adıyla çeken aktıntı. Ordu kıyılarında rip akıntısına en fazla Cumhuriyet, Akyazı ve Kumbaşı Mahallesi ile Çaka Plajı'nda rastlanıyor. Özellikle dalyanların bulunduğu plajlarda meydana gelen akıntı, rüzgarlı ve dalgalı havalarda kendini gösteriyor.

Profesyonel yüzücülerin bile karşı koyamayacağı güçte olan rip akıntısı, Türkiye'de özellikle Karadeniz sahillerinde yüzücüleri tehdit ediyor. Bu akıntı rüzgârlı, dalgalı ve fırtınalı havalarda görülürken, sığ sudan derin suya hareket eden oldukça kuvvetli akıntılar olarak biliniyor. Dalga yüksekliği arttıkça, akıntının gücü de artıyor. Halk arasındaki yaygın söylentinin aksine bu akıntılar insanları dibe çekmiyor, akıntıya kapılanları kıyadan uzaklaştırıp açığa doğru taşıyor.  Boğulma olayları da nispeten güvenli sığ sularda açığa doğru çekildiğini fark eden insanların korku ve panikle çabalamaları ve sonucunda yorgun düşerek kendilerini su yüzeyinde tutamamaları sonucunda gerçekleşiyor.

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER