Ordu'da 95'nci yıl coşkusu

CUMHURİYET'in ilan edilişinin 95'nci yıl dönümü olan 29 Ekim Cumhuriyet Bayramı, Ordu'da havaların da güneşli ve sıcak olmasıyla birlikte büyük bir coşkuyla kutlandı. Cumhuriyet konuşmasında Vali Seddar Yavuz gençlere seslendi, "Çok çalışın, elbette nutuk atmak önemlidir ama bu millet için ne yaptığımıza, ne yapmamız gerektiğine dikkat etmemiz gerekir. Bilgi üretmeliyiz, biz bu kadar başardık, inanıyorum ki sizler bu bayrağı daha yükseklere çıkaracak ve milletimizi onurlandıracak ve gururlandıracaksınız" dedi.

www.netordu.com
Ordu'da 95'nci yıl coşkusu

Cumhuriyet'in kuruluş tarihi olan 29 Ekim, 95. yılında Ordu'da kutlanmaya devam ediyor. 28 Ekim tarihinde çeşitli etkinliklerle başlayan kutlamalar, Ordu Lisesi önünde düzenlenen programla devam etti. Törenden önce Vali Seddar Yavuz, beraberinde Büyükşehir Belediye Başkanı Engin Tekintaş ile birlikte askeri aracın üstünden katılımcıları selamlayarak, bayramlarını kutladı. 

Törende ilk konuşma Ordu Valisi Seddar Yavuz'dan geldi. Özellikle Cumhuriyet gençlerine seslenen Vali Yavuz, Cumhuriyet Bayramı'nın 1923 ruhuyla kutlandığını belirterek, Gazi Mustafa Kemal Atatürk'ün, işgale ve uşaklığa hayır dediğini ve Türk Milleti'ni arkasına alarak, işgalcileri bu ülkeden kovduklarını hatırlattı, "İşte böylesine başlayan bir yolculuk, büyük bir imparatorluktan çöken bir devlet ve büyük bir imparatorluğun küllerinden doğmuş bir Türkiye Cumhuriyeti'nin Devleti 95 yıldır muassır medeniyet seviyesine ulaşmak ve onu geçmek için büyük bir mücadele vermiştir" dedi.

Vali Yavuz sözlerini şöyle sürdürdü: 

"Sevgili gençler, lütfen çok çalışın, elbette nutuk atmak önemlidir ama bu millet için ne yaptığımıza, ne yapmamız gerektiğine dikkat etmemiz gerekir. Biz bilgi üretmeliyiz, sadece bilgi kullanan bir toplum olmaktan süratle çıkmalıyız. Sizlere güveniyoruz, biz bu kadar başardık, inanıyorum ki sizler bu bayrağı daha yükseklere çıkaracak ve milletimizi onurlandıracak ve gururlandıracaksınız. Bir kez daha aklınızı kullanmanızı, aklınızı kimseye emanet etmemenizi özellikle istirham ediyorum. Okuyun, sorgulayın, medeniyet değerlimiz ile buluşun. Biz, dün tarih sahnesine çıkmış bir millet değiliz. Biz, dün doğmuş bir devlette değiliz. Biz, 2200 yıllık devlet geleneği olan ve biz olmadan dünya tarihi olamayacak bir milletiz." dedi. 

Kutlamalar 95'nci yıldönümü münasebetiyle düzenlenen 'Cumhuriyet' konulu resim, şiir ve kompozisyon yarışmasında dereceye giren öğrenciler ile boks, atletizm, judo, hentbol, masa tenisi, satranç, okçuluk, güreş, badminton spor müsabakalarında dereceye giren genç sporculara ödül ve madalyaların verilmesi, Büyükşehir Belediyesi Halk Oyunları Ekibi'nin gösterisi ve tören geçişiyle sona erdi.


 
Cumhuriyet Bayramı kutlama programı çerçevesinde bu akşam saat 19:00'da, Ordu Kültür Sanat Merkezi'nde, Valimiz Sayın Seddar Yavuz ve Eşi Selda Yavuz'un evsahipliğinde resepsiyon verilecek. 

eko

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER