Ordu'da 65 yaş ve üstüne yeni kısıtlama

ORDU Valiliği İl Umumi Hıfzıssıhha Kurulu tarafından alınan Koronavirüs tedbirlerine bir yenisini daha ekledi. Daha önce saat 10:00 ve 22:00 saatleri arasında sokağa çıkmalarına izin verilen vatandaşlar, bugünden itibaren saat 10:00 ve 16:00 saatleri arasında sokağa çıkabilecekler. Bu saatler arasında da maske ve fiziksel mesafe kurallarına uymaları şartı aranacak.

Ordu'da 65 yaş ve üstüne yeni kısıtlama

Ordu Valiliği, İl Umumi Hıfzıssıhha Kurulu tarafından alınan yeni kararları açıkladı. 65 yaş ve üzeri vatandaşları ilgilendiren kararlara ilişkin olarak her gün 10:00-22:00 saatleri arasında fiziksel mesafe kuralına riayet etmek ve maske takmak kaydıyla dışarı çıkabileceklerine karar verilen vatandaşlar, bugünden itibaren saat 10:00 ve 16:00 arasında dışarıya çıkabilecek. 

Valilikten yapılan açıklamada, 

"Tedavi olduğu hastaneden taburcu olup asıl ikametine dönmek isteyen, doktor raporu ile sevk olan ve/veya daha önceden alınmış doktor randevusu/kontrolü olan veya ağır hastalığı olanlar, kendisinin veya eşinin, ölüm nedeni COVID-19 olmamak kaydıyla vefat eden birinci derece yakınlarının veya kardeşlerinin cenazesine katılacak ya da cenaze nakil işlemine refakat edecek olanlar, İl dışından gelmiş olup ikamet ettikleri yerleşim yerlerine dönmek isteyen (yolculuk bileti, geldiği araç plakası, seyahatini gösteren başkaca belge, bilgi ile ibraz edenler), özel veya kamudan günlü sözleşmeye davet yazısı olan, ceza infaz kurumlarından salıverilen, kısıtlama getirilen kişiler arasında yer almakla birlikte yürüttükleri kamu görevinin niteliği, mevcut durumdaki aciliyeti ve kamu hizmetinin sürekliliğinin sağlanmasında ihtiyaç duyulan kamu görevlileri (başta doktorlar olmak üzere sağlık çalışanları, eczacılar, belediye başkanları, kurum il müdürleri, sosyal hizmet kuruluşları görevlileri vb.), 65 yaş ve üzerindeki vatandaşlarımız arasındaki işletme sahibi, esnaf, tüccar, sanayici, serbest meslek sahipleri ile çalışanlardan durumlarını aktif sigortalılıklarını gösteren SGK hizmet belgesi, vergi kaydı, şirket yetki belgesi, oda ve birlik kimliğinden biriyle belgeleyenler, hizmetine ihtiyaç duyulan üst düzey kamu görevlileri ile kamu hizmeti yürütenlerin görevleri çerçevesinde kısıtlamadan muaf tutulmalarına, kararın uygulamasına 12.11.2020 Perşembe gününden itibaren başlanmasına karar verilmiştir" denildi.

Alınan kararlara uymayanlar Umumi Hıfzıssıhha Kanunu'nun 282'nci maddesi gereğince idari para cezası verilmesine, aykırılığın
durumuna göre kanunun ilgili maddeleri gereğince işlem yapılmasına, k

Güncelleme Tarihi: 12 Kasım 2020, 13:36
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER