Ordu'da 100'ncü yıl coşkusu!

19 Mayıs Atatürk'ü Anma Gençlik ve Spor Bayramı, bu sene 'Milli Mücadele'nin 100'ncü Yılı' temasıyla kutlandı. Ordu'daki kutlamalar ise oldukça renkli geçti.

Ordu'da 100'ncü yıl coşkusu!

Ordu Valiliği'nce hazırlanan kutlama programı çerçevesinde ilk tören, Şarkiye Mahallesi'nde bulunan Atatürk Anıtı'nda yapıldı. Burada yapılan törende, Gençlik ve Spor İl Müdürü Mustafa Genç tarafından Atatürk Anıtı'na çelenk koyuldu. Akabinde, saygı duruşunda bulunuldu ve İstiklal Marşı okundu.

Kutlama programına, Atatürk Anıtı önünde bulunan alanda yapılan etkinliklerle devam edildi. Burada gerçekleştirilen programa, Vali Seddar Yavuz, Ordu Büyükşehir Belediye Başkan Vekili Celal Tezcan, Ordu Cumhuriyet Başsavcısı Mehmet Akif Aktaş, İdare Mahkemesi Başkanı İnan Yılmaz, Ordu Üniversitesi Rektör Vekili Prof.Dr. Tevfik Noyan, Vali Yardımcıları Ekrem Yaman, Ekrem Ballı, Adem Öztürk, Bayram Gale, İl Emniyet Müdürü Mehmet Erduğan, İl Jandarma Komutanı Albay Tolunay Başer, Askerlik Şube Başkanı ve Garnizon Komutanı Binbaşı Ahmet Meydan, daire müdürleri, siyasi parti ve sivil toplum kuruluşları temsilcileri,  öğrenciler ve vatandaşlar katıldı.

19 Mayıs Atatürk'ü Anma, Gençlik ve Spor Bayramı'nın 100. Yılı dolayısıyla günün anlam ve önemini belirten konuşma Ordu Valisi Seddar Yavuz'dan geldi. Vali Yavuz, "Bugün, Gazi Mustafa Kemal Atatürk'ün Milli Mücadele meşalesini yaktığı günün 100. yıldönümünü hep birlikte kutlamanın mutluluğu, sevinci ve heyecanı içerisindeyiz. 100 yıl önce Atatürk'ün 19 Mayıs'ta milli duygular içerisinde Samsun'da attığı ilk adım, Türk Milleti'nin bağımsızlığını kazanmada ve Türkiye Cumhuriyeti Devleti'nin kuruluşu yolunda atılmış en önemli adımdır. 19 Mayıs 1919, sadece bir kurtuluş mücadelesi değil, Dünya'ya meydan okuyan bir mücadeledir. Gazi Mustafa Kemal Atatürk, Anadolu'da var olan bağımsızlık ve mücadele ruhunu görüp, ülkenin içinde bulunduğu şartlar karşısında istiklal mücadelesini başlatmak için yola çıkarken, milletin bağımsızlık inancından ve vatan sevgisinden ilham almıştır. Düşman işgali tarafından kuşatılmış bir milletin, bağımsızlık ve özgürlük ateşini yaktığı 19 Mayıs, aynı zamanda bir varoluş mücadelesidir. 19 Mayıs'la birlikte Türk Milleti, makus talihini tersine döndürmeye başlayarak, esaret altında var olunmayacağını ve kutsal vatan topraklarımızın ilelebet işgal edilmeyeceğini tüm dünyaya haykırmıştır. İşte al yıldızlı al bayrağımız, tüm bu cesareti, coşkuyu, inancı, kararlılığı, bağımsızlık aşkını ve mücadele gücünü temsil etmektedir" diye konuştu.

Konuşmasında, "Binlerce şehit vererek, sıkıntı ve yokluklar içinde, büyük fedakarlıklar ve özverilerle kurulan Türkiye Cumhuriyeti Devleti sizlere emanettir. Bu değerli emaneti yaşatmak ve sonsuza kadar korumak, gelecek kuşaklara en iyi şekilde aktarmak, en başta gelen görev ve sorumluluğunuzdur" diyerek gençlere seslenen Vali Yavuz, "Gelecekte ülke yönetiminde söz sahibi olacak sizler, her zamankinden daha fazla ihtiyaç duyulan sevgi, barış ve hoşgörü anlayışı içinde tüm sorunların üstesinden gelecek, birlik içinde hareket ederek, geleceğin lider ülkesi Türkiye’yi daha güçlü bir hale getireceksiniz. Biliyoruz ki sizler, Türk Milletinin geleceği, yarınlarımızın teminatısınız. Yarınların sorumluluğunu üstlenebilecek şekilde, nitelikli, bilgili ve ideal sahibi insanlar olarak yetişmeniz için bizler elimizden gelenin en iyisini yapmaya çalışıyoruz" dedi.

"Bizler, iyilik yapmayı, kötülükten sakınmayı emreden bir inancın mensuplarıyız" diyerek sözlerini sürdüren  Vali Seddar Yavuz, "Nerede bir iyilik varsa ona omuz vermeyi, nerede bir kötülük varsa ondan yüz çevirmeyi, var oluş şartı olarak benimsemişiz. Mutlu ve huzurlu bir Türkiye, varlığını iyilik ve güzelliklerle anlamlandırmış gençlerin ellerinde biçimleniyor. Çağını idrak etmiş, ayakları, geçmişinden aldığı ilhamla yere sağlam basan, yarına yüksek ideallerle bakan Türk gençliği, önce gönül coğrafyamıza, sonra da dünya gençliğine ilham kaynağı olabilir. Bunun için sizler, bu günün ve yarının Türkiye'si için değerlisiniz" ifadelerini kullandı.

Program, Altınordu Fatih  Anadolu Lisesi  Halk Oyunları gösterisi ile Penpe İzzet Şahin Güzel Sanatlar Lisesi  öğrencileri tarafından hazırlanan solo türküler, güreş ve tekwando gösterileri ile devam etti. Gösteriler büyük bir ilgiyle izlendi. Program, orta okullar ve liseler arasında düzenlenen resim, şiir, kompozisyon, spor müsabakalarında dereceye giren öğrencilere, Vali Seddar Yavuz ve diğer protokol mensupları tarafından ödüllerinin verilmesiyle son buldu. 

eko

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER