Mütfü Öztürk'den 'Ramazan' açıklaması

ORDU İl Müftüsü Mürsel Öztürk, 16 Mayıs Çarşamba günü birinci günü idrak edilecek olan Ramazan ayı ile ilgili açıklamalarda bulundu. Öztürk, Ramazan ayının ilk teravih namazının 15 Mayıs Salı akşamı kılınacağını ve ilk orucun da 16 Mayıs Çarşamba günü tutulacağını belirterek, "Bu sene Ramazan ayının ana teması israf olacak" diye konuştu.

Mütfü Öztürk'den 'Ramazan' açıklaması
Her yıl olduğu gibi bu sene de rahmet, bereket ve mağfiret iklimi olan Ramazan ayına erişmenin huzur ve mutluluğunun yaşandığını söyleyen Ordu İl Müftüsü Mürsel Öztürk, "15 Mayıs Salı günü kılacağımız ilk teravih namazının ardından 16 Mayıs Çarşamba günü ilk sahurumuzla başlayacağımız oruç ile bu mübarek aya girmiş olacağız" ifadelerini kullandı. 

Diyanet İşleri Başkanlığı olarak her sene farkındalık yaratmak amacıyla bir ana tema belirlendiğini belirten Öztürk, "Başkanlığımız, her yıl Ramazan ayında bireysel ve toplumsal hayatımıza ışık tutan önemli bir değeri kamuoyunun gündemine taşımaktadır. Belirlenen konu çerçevesinde, Ramazan ayı boyunca etraflı bir şekilde ele alınarak toplumumuzda bir duyarlılık ve farkındalık oluşması hedeflenmektedir. Bu bağlamda bu yılın Ramazan teması 'israf' olarak belirlenmiştir. İsraf, herhangi bir konuda aşırı gitmek, doğru ve gerçek olandan sapma, meşru sınırların ötesine geçme; imkânları ve sahip olunan değerleri, gerekli görülen yerler dışında veya gereğinden fazla harcama anlamına gelmektedir" dedi. İsrafın seçilmesi noktasında öncelikli hususlar olduğuna da dikkatleri çeken Ordu İl Müftüsü Mürsel Öztürk, "Can, mal, çevre, ömür, zaman, vb. maddi ve manevi değerlerin kontrolsüz kullanılarak israfının önlenmesine yönelik bilgilendirme ve farkındalık oluşturmak. Sıfır atıklı sofralar, sahip olduğumuz nimetleri ihtiyacımız ölçüsünde kullanıp, arta kalanları fakir, yoksul vb. kişilerle paylaşma üzerine bilinçlenmeyi sağlamak. İslam'da israf, ayet ve hadislerle yasaklanmıştır. Yiyiniz, içiniz, fakat israf etmeyiniz; çünkü Allah israf edenleri sevmez" ayetini örnek gösterdi.

Diyanet İşleri Başkanı Prof.Dr.Ali Erbaş'ın da sözlerini tekrarlayan Müftü Öztürk, "Hırs ve tamahkârlıkla cimriliğe, savurganlık ve dikkatsizlikle israfa mahkûm olmak ciddi bir ahlaki yozlaşmanın tezahürü ve neticesi olarak ortaya çıkmaktadır. Dolayısıyla lüks alışkanlıkların zaruret olarak algılanarak ihtiyaç ölçüsünün kaybolmasına, arzularının esiri olan insanın, hayatı israf ve tüketim çılgınlığına çevirmesine karşı ciddi bir tüketim ahlakına, nimet ve sorumluluk bilincine, şükür, kanaat ve paylaşma gibi değerlerin ihyasına ihtiyacın olduğu aşikârdır. Söz konusu ahlakın geliştirilmesi, israf ve onun sebep olduğu bütün olumsuzlukları ortadan kaldıracak biricik çözümdür. Netice olarak, Allah'ın verdiği her nimetin bir gün hesabının sorulacağının bilinci içinde, nimetler karşısında şımarıp lükse dalmadan ve duyarsızca israfa girmeden her konuda iktisadı merkeze alarak infak ahlakını kuşanmak bizlerin şiarı olmalıdır" dedi.

İMSAK VAKTİ UYARISI

Özellikle halkın imsak ve iftar vakitleri konusunda Diyanet takvimine uymaları konusunda uyarılarda da bulunan Ordu İl Müftüsü Mürsel Öztürk, "Özellikle, imsak saati orucun başlama vakti olup imsak saatinden önce mutlaka yemeyi içmeyi terk etmiş olmak gerekmektedir" dedi. 
 
Ordu'daki tüm camilerde Ramazan ayına ait bütün tedbirler alındığını belirten Müftü Öztürk, "İl genelindeki tüm camilerimizde mukabeleler okunmaya devam edilecek. Ayrıca İl merkezimiz olan Altınordu ilçemizde geçmiş yıllarda olduğu gibi bu sene de Köprübaşı camimizde teravih namazı hatimle kılınacaktır" dedi. 

KADİR GECESİ 10 HAZİRAN'I 11 HAZİRAN'A BAĞLAYAN GECE

Kadir Gecesi'ne ilişkin açıklamalarda da bulunan Öztürk, "Bildiğiniz gibi 11 ayın sultanı olan Ramazan ayı içerisinde Kadir gecesi, Ramazan'ın 27'nci gecesi olan 10 Haziran Pazar gününü 11 Haziran Pazartesi’ye bağlayan gece idrak edilecektir" dedi. Diyanet İşleri Başkanlığı tarafından belirlenen Sadaka-i Fıtır miktarını da 19 TL olarak açıklayan Ordu İl Müftüsü Mürsel Öztürk, "Bu vesile ile Ramazan ayının feyz, bereket ve huzur içinde ihya edilmesi için görev alan mesai arkadaşlarıma başarılar diler, aziz milletimizin ve İslam âleminin Ramazan ayını tebrik eder, bütün insanlık için hayırlara vesile olmasını Yüce Allah'tan dilerim" temennilerinde bulundu.

Güncelleme Tarihi: 14 Mayıs 2018, 17:40
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER