Kumpas tescillendi!

ORDU Büyükşehir Belediyesi’nde 13 Nisan akşamını 14 Nisan’a bağlayan gece yarısı polis tarafından yapılan aramanın ‘kumpas’ olduğu Ordu Cumhuriyet Başsavcılığı tarafından yapılan açıklamayla tescillendi, Cumhuriyet Başsavcılığı’nın kararı, Ordu Büyükşehir Belediyesi’ne yönelik kara propagandayı çürüttü.

Kumpas tescillendi!

Ordu Büyükşehir Belediyesi’ne yönelik oluşturulan kumpası Ordu Cumhuriyet Başsavcılığı çürüttü. Türkiye’nin en önemli seçimlerinden birisi olan Cumhurbaşkanlığı Hükümet Sistemi referandumundan 2 gün önce, Ordu Büyükşehir Belediyesi başkanlık makamında gerçekleşen dinleme cihazı aramasının kumpas olduğu tescillendi. Ordu Cumhuriyet Başsavcılığı kamuoyunda infial oluşturan aramayla ilgili yaptığı açıklamada şüphelenilen cihazın böcek değil, cihazın televizyon kumandasında bulunan IR alıcısı olduğunu belirterek kovuşturmaya yer olmadığına karar verdi.

ORDU CUMHURİYET BAŞSAVCILIĞI ‘KOVUŞTURMAYA YER OLMADIĞI’NA KARAR VERDİ!

Ordu Cumhuriyet Başsavcılığı’nın yaptığı resmi açıklamada ‘böcek’ aramasının kumpas olduğu kesinleşti. Açıklamada, “13/04/2017 tarihinde Sayın Cumhurbaşkanımız Recep Tayyip Erdoğan’ın Ordu ilini ziyareti kapsamında uğrayacağı kurumlardan biri olan Ordu Büyükşehir Belediyesi’nde Cumhurbaşkanlığı koruma ekiplerince gerekli güvenlik tedbirlerinin alınması nedeniyle Büyükşehir Belediye Başkanı makam odasında yapılan incelemede, dinleme cihazı olabileceği değerlendirilen şüpheli bir cihazın tespit edilmesi üzerine konunun Cumhuriyet Başsavcılığımız intikal etmesi dolayısıyla soruşturma işlemlerine başlanılmış ise de;

Yapılan soruşturma kapsamında, Emniyet Genel Müdürlüğü İstihbarat Daire Başkanlığı teknik personeli, İl Emniyet Müdürlüğü Olay Yeri İnceleme ekipleri ve Cumhurbaşkanlığı koruma ekiplerince gerçekleştirilen incelemeler neticesinde tutulan 14/04/2017 tarihli tutanakta belirtildiği üzere, şüphelenilen cihazın bağlı bulunduğu kabloların çıkış noktasının tespitine yönelik yapılan çalışmalarda kablonun ses sistemine bağlı bulunduğu kabine girdiği, şüphelenilen cihaz üzerinde yapılan incelemelerde ise bu cihazın televizyon kumandasında bulunan IR vericisinin gönderdiği kızı ötesi ışınları lojik seviyede sinyallere dönüştüren yani kumandanın kullanılmasını sağlayan IR alıcısı olduğu, cihazın şüphelenildiği gibi bir dinleme cihazı olmadığının tespit edildiği, Açıklanan gerekçelerle tüm dosya kapsamında her hangi bir suç ve suç unsurunun bulunmadığı anlaşılmakla; kamu adına KOVUŞTURMA YAPILMASINA YER OLMADIĞINA, kararın tebliğine yer olmadığına, CMK’nun 172 ve devamı maddeleri uyarınca karar verildi”

“REFERANDUMDAN İKİ GÜN ÖNCE EMNİYETTEN BÜYÜK KUMPAS”

Ordu Emniyet Müdürlüğü tarafından Ordu Büyükşehir Belediyesi’nde olağanüstü güvenlik önlemleri alıp bina giriş ve çıkışlarını kapatarak, 10 saatlik arama yapması ve bunun sosyal medya ve halk arasında “Büyükşehir’e polis baskını” şeklinde infial oluşturan bir sonuç ortaya çıkarmasının arkasındaki gerçekler tek tek ortaya çıkıyor.

13 Nisan Perşembe günü, referandumdan sadece 2 gün önce gerçekleşen olayda, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, miting için Ordu’ya geldi. Cumhurbaşkanı Erdoğan, halka seslenmek için kürsüye çıktığı sırada siyasi olarak Başkan Yılmaz’ın rakibi olarak bilinen üst düzey bir bürokratla Ordu İl Emniyet Müdürü Suat Çelik’in sık görüşmesi, Emniyet Müdürü’nün ise üst düzey bürokratın anlattıklarını adeta can kulağı ile dinlemesi görüntülere yansıdı.

“ARAMA EMNİYETE GEÇİNCE KUMPAS DEVREYE GİRDİ”

Bu arada miting sonrasında Ordu Büyükşehir Belediyesi ziyareti öncesi başkanlık makamında Cumhurbaşkanlığı korumaları tarafından rutin dinleme cihazı araması gerçekleştirildi. Bu sırada dinleme cihazı olabileceği tespit edilen bir cihazla ilgili çalışma başlatıldı. Ancak Ankara’ya dönmek üzere hazırlanan Cumhurbaşkanlığı ekipleri aramayı Ordu Emniyet Müdürü Suat Çelik ve Emniyet Müdürlüğü’ne devretti. İşte bu dakikadan sonra Ordu Büyükşehir Belediye Başkanı Enver Yılmaz’ın basına da yansıyan demeçlerindeki Büyükşehir Belediyesi’ne karşı yapılan kumpas devreye girmeye başladı.

“MİLLETVEKİLLERİ BİNAYA ALINMAK İSTENMEDİ”
“AK PARTİ İL BAŞKANI VE GENEL SEKRETER BİNAYA ALINMADI”

Sadece Başkanlık makamında bir odada şüphelenilen kablodan dolayı Ordu İl Emniyet Müdürü Suat Çelik’in talimatıyla herkesin binayı boşaltması istendi. Milletvekillerine girişte zorluk çıkarılırken, AK Parti Ordu İl Başkanı Uğur Çelenk ve Büyükşehir Belediyesi Genel Sekreteri Bülent Civelek belediyeye alınmadı. Bina çevresine Asayiş Şube Müdürlüğü, Terörle Mücadele Şube personelleri yerleştirildi. Binanın alt katındaki otoparkın tamamen boş olmasına rağmen, emniyet araçları Belediye binasının önüne çekilerek bekletildi. Büyükşehir Belediyesi önünde bir anda polis kalabalığı oluşması oradan geçen vatandaşların da dikkatini çekti. Bu görüntü Belediye’ye baskın yapılmış görüntü ve algısını bıraktı.

“MÜDÜR NEDEN ELBİSE DEĞİŞTİRMEK İSTEDİ?”

Bir odada televizyonun arkasındaki bir kablodan şüphelenen Emniyet Müdürlüğü, resmi polisleri bina etrafında konuşlandırdı ve binaya giriş çıkışlara izin vermedi. Emniyet Müdürü’nün şoförü ve korumalarına evden elbise getirttirmesi, Özel Kalem Müdürlüğü makamında üzerini değiştirmesi ve sık sık birileriyle telefonda görüşmesi ve mesajlaşması kameralara yansıdı.

“POLİSLER BİNA ÖNÜNDE ELLERİNDE KELEPÇE SALLAYARAK GEZDİ”

Emniyet Müdürü’nün neden elbise değiştirmek istediği merak edilirken, oluşturulmak istenilen algı ve kumpasın ne kadar büyük olduğunu gözler önüne serildi. Ayrıca yine kameralara yansıyan görüntülerde belediye önünde konuşlandırılan resmi ekiplerin elinde kelepçe salladıkları görüldü.

“10 SAATTE BULAMADIKLARI KABLOYU ANKARA’DAN GELEN EKİP 10 DAKİKADA BULDU”

Ordu İl Emniyet Müdürlüğü’nün 10 saat süren çalışması yetersiz kalınca İstihbarat Dairesi Başkanlığı’ndan destek istendi. Ankara’dan gece yarısı saat 03.30 gibi Ordu’ya gelen ekipler, 10 dakikalık bir çalışma sonrası araştırma yapılan cihazın böcek değil, cihazın televizyon kumandasında bulunan IR alıcısı olduğunu belirledi.

“REFERANDUMDAN İKİ GÜN ÖNCE BÜYÜK İHANET”

Ordu Emniyet Müdürlüğü’nün yaptığı uygulamaların ardından ise medya ve kamuoyunda referandumdan sadece bir gün önce “Büyükşehir’e polis baskını” şeklinde haberler çıkması sağlandı. Haberlerin ise tek bir merkezden servis edildiği anlaşıldı.

BAŞKAN YILMAZ: “BU BİR OYUNDUR”

Türkiye’nin en önemli seçimlerinden birisi olan referandum öncesi kamuoyunda infial uyanması üzerine açıklama yapmak zorunda kalan Ordu Büyükşehir Belediye Başkanı Enver Yılmaz, "Bu bir oyundur. Bu oyunun hesabını soracağız. Yayınlanan haberler Cumhurbaşkanlığı Basın Bürosu tarafından FETÖ soruşturması nedeniyle mitinge akredite edilmeyen gazeteciler ile Ordu Emniyet’in ortak çalışmasıdır” diyerek tepkisini gösterdi.

Güncelleme Tarihi: 19 Nisan 2017, 14:50

Erol KÜÇÜKOĞLU

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER