Korgan'ın 'Güreş Ağalığı' tartışması

ORDU'nun Korgan ilçesinde düzenlenen yağlı güreş etkinliklerinde 'Güreş Ağalığı' çekişmesinde anlaşmazlık yaşanınca devreye Ordu Valisi Tuncay Sonel girdi. 1 milyon TL'lik yatırım sözüyle Güreş Ağası oldu. Yaşananlar muhalefetin tepkisine neden olunca Vali Sonel açıklama yaptı, "Meselenin para verdi ağa oldu şeklinde yansıtılmasının gerçeklikle alakası yoktur. Bu tarz yalan haberlerle bayramın tadını kaçırmaya kimsenin hakkı yoktur" dedi.

Korgan'ın 'Güreş Ağalığı' tartışması

Son aylarda adı bir türlü hayırlı işlerle anılmayan Ordu'nun Korgan ilçesi yine tartışmaları bir olayın merkezinde yer aldı. 

Korgan Belediyesi tarafından düzenlenen 64'üncü Orman Gülü Kültür ve Sanat Festivali'nde bu kez 'Güreş Ağalığı' tartışması yaşandı. Festival kapsamında organize edilen yağlı güreş etkinliklerinde 'Güreş Ağalığı' için açık arttırma yapıldı. Ancak meblağ fazla yükselince anlaşmazlık yaşandı, devreye Ordu Valisi Tuncay Sonel girdi. 

Vali Sonel, anlaşmazlığı gidermek amacıyla 1 milyon TL'lik yatırım vaadiyle 'Güreş Ağalığı'na seçildi. Vali Sonel'in bu girişimi muhalefetin sert tepkisine neden oldu, ulusal basında ise üst sıralarda yer aldı.   

ENGİNYURT: "VALİ'NİN GÖREVİ GÜREŞ AĞASI OLMAK MI?"

Demokrat Parti Ordu Milletvekili Cemal Enginyurt, "Ordu Valisi bu 1 milyon lirayı nereden verecek? Nasıl verecek? Valinin görevi hizmet mi, ağa olmak mı?" dedi. 

CHP Ordu Milletvekili Mustafa Adıgüzel de, "Sayın ağamız buyurmuşlar, Korgan Belediyesi bu 1 milyon lirayı alsın güzel hizmet etsin diye. Devletin parasını keyfe keder uygulamalarla verme hakkını kimden aldı?" şeklinde tepki gösterdi. 

ÖNCE BELEDİYE SONRA KAYMAKAMLIK

Festivalde paranın harcanması amacıyla önce Korgan Belediyesi'nin emrine tahsis edildiği açıklansa da, Vali Sonel Korgan Kaymakamlığı'na tahsis edildiğini açıkladı.    

VALİ SONEL AÇIKLAMA YAPTI

Yaşananlar ulusal basının da gündemine girince Ordu Valisi Tuncay Sonel yazılı bir açıklama yaptı, haberlerin abartıldığını ve gerçeği yansıtmadığını açıkladı. İşte o açıklama:

"11 Temmuz 2022 tarihinde Korgan İlçemizde Geleneksel 64. Orman Gülü Kültür ve Sanat Festivali Yağlı Güreş Müsabakaları'nda ağalık yarışması düzenlenmiş, yarışmaya birçok iş insanımız katılmıştır. Ancak ağalık yarışmasını kazanan iş insanımızın miktarın çok yüksek ve ödeyemeyecek durumda olduğunu belirtmesi üzerine bir anlaşmazlık yaşanmıştır. Bir çekişmenin tatlı giden gelenekselliği bozacağı düşünüldüğü için, binlerce vatandaşımızın olduğu bir ortamda huzurun bozulmaması adına müdahale ederek sembolik olarak ağalık alınıp kaymakamımıza devredilmiştir.
Bunun için herhangi bir bedel ödenmemiş olup, sadece 1(bir) milyon₺ Korgan halkının hizmetlerine sunulmak üzere ilçeye yatırım planlanması değerlendirilmiştir. Bu meselenin 'para verdi ağa oldu' şeklinde yansıtılması gerçeklikle alakası yoktur. İlimizde huzurlu ve güzel geçen bu bayramda, bu tarz yalan haberlerle bayramın tadını kaçırmaya kimsenin hakkı yoktur."

Festivalde başpehlivanlık müsabakasında ise Antalyalı pehlivan İsmail Balaban, yine ismi çeşitli tartışmalara konu olan Kırkpınar Yağlı Güreş eski başpehlivanı 40 yaşındaki Recep Kara'nın sırtını yere getirerek festivalin başpehlivanı oldu. .

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER