Kısıtlamalar kademeli olarak azaltılacak

YENİ yılın ilk Cumhurbaşkanlığı Kabine Toplantısı gerçekleştirildi. Toplantıda gerek iç ve dış politikanın yanı sıra ekonomi tablosu ele alındı. Ancak bu başlıklardan ziyade herkesin sonucunu merakla beklediği tek konu, pandemi kısıtlamaları ve kapalı-kısıtlamaları olan işyerlerinin akıbetiydi. Cumhurbaşkanı Erdoğan bu konuya ilişkin açıklamalarda da bulundu.

Kısıtlamalar kademeli olarak azaltılacak

Pandemi nedeniyle yaşanan zorunlu kısıtlamaların getirdiği mağduriyetin farkında olduklarını belirten Cumhurbaşkanı Erdoğan, aşılama kampanyasının da önümüzdeki Perşembe günü başlalacağını duyurdu. İşte o açıklama:

"SALGIN KISITLAMALARINI KADEMELİ OLARAK AZALTACAĞIZ"

"Salgın tedbirlerinin faaliyetlerine ara verilen esnaflarımız, öğrencilerimiz, çalışanlarımız başta olmak üzere vatandaşlarımız üzerinde yol açtığı sıkıntıları yakinen biliyoruz. Tüm dünya ile birlikte bu soruna kalıcı bir çare bulana kadar hayatımızı kendimizi salgından koruyacak tedbirlerle sürdürmeye mecburuz. Bu tedbirlerin en başında tamam diye ifade ettiğimiz temizlik, maske ve mesafe geliyor.

Vaka sayısının belirli bir rakamın altına düşmesiyle birlikte daha önce de yaptığımız gibi elbette kısıtlamaları kademeli olarak azaltacağız. Ama her bireyin kendi tedbirlerini sıkı bir şekilde uygulamaya devam etmesi şarttır.

Gelinen aşamada salgınla mücadelede önemli bir husus da aşı çalışmalarıdır. Türkiye, dünyadaki tüm aşı geliştirme ve üretim faaliyetlerini yakından takip etmekte, uygulama aşamasına gelen her ürünle ilgilenmektedir.

Hâlihazırda Çin menşeili bir aşıyı bildiğiniz gibi ülkemize getirmeye başladık. İlk etapta 3 milyon toz aşı şu anda ülkemize geldi. Alman menşeili bir aşıyla ilgili anlaşmamızı da yaptık, ama görüşmeler devam ediyor, nihai kararı henüz karşılıklı olarak vermiş değiliz. Rus ve İngiliz menşeili aşılarla ilgili gelişmeleri de takip ediyoruz.

Ülkemize gelen aşıların kullanıma sunulabilmesi için gereken test süreçleri tamamlanır tamamlanmaz belirlenen öncelik sırasına göre uygulamasına geçilecektir. İnşallah belirlenen sıralamaya göre Perşembe veya Cuma bu kampanyamız başlamış olacak.

Tabii en önemlisi kendi aşımızı geliştirme çalışmalarıdır. Çok sayıda üniversitemiz, kuruluşumuz ve firmamız bu amaçla yoğun bir gayret içindedir. İnşallah hep birlikte bu musibetin de üstesinden gelecek, hedeflerimize doğru tam kapasite yürümeye devam edeceğiz.” 

eko

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER