Karadeniz'in tamamı ve Ordu için sel alarmı!

METEOROLOJİ Genel Müdürlüğü ile Afet ve Acil Durum Yönetimi Başkanlığı başta Ordu olmak üzere Karadeniz Bölgesi'nde 11 il için 'turuncu' alarm verdi. Meteoroloji yetkilileri yağışların şiddetli ve yer yer metrekareye 100 kg yağış düşecek şekilde çok aşırı yağış uyarısı yaptı. AFAD da sel, heyelan, dolu, fırtınaya karşı uyardı.

Karadeniz'in tamamı ve Ordu için sel alarmı!

Afet ve Acil Durum Yönetimi Başkanlığınca (AFAD), 11 il için sağanak ve gök gürültülü sağanak nedeniyle "turuncu" kodlu uyarı yaptı. Yağışlar özellikle Ordu ve Giresun bölgesinde etkili olacak. Ordu Büyükşehir Belediyesi ekipleri başta olmak üzere Altınordu, Perşembe ve Gülyalı belediyelerine bağlı ekipler alarma geçti. 

Meteoroloji Genel Müdürlüğü Karadeniz Bölgesi'nin tamamında özellikle kıyı kesimleri için 'turuncu' alarm verdi. Çok şiddetli sağanak yağışlar, Pazar günü de aynı etkisiyle devam edecek. 

Hava durumunun tehlikeli olduğunu belirten Meteoroloji Genel Müdürlüğü, "Hasar ve kayıpların oluşması muhtemeldir. Çok tedbirli olunmalı" mesajını paylaştı. 

BİR UYARI DA AFAD'DAN GELDİ

Afet ve Acil Durum Yönetimi Başkanlığı Karadeniz Bölgesi'nde yaşayan cep telefonu abonelerine "Meteorolojiye göre bu gece itibariyle Ordu'da şiddetli yağış bekleniyor. Pazartesi akşamına kadar sel, heyelan, dolu, fırtınaya karşı dikkatli olunmalıdır" uyarısında bulundu. 

AFAD'ın internet sitesinden de yapılan açıklamada, Meteoroloji Genel Müdürlüğü'nden alınan son bilgilere ve yapılan değerlendirmelere göre bugün Kastamonu, Sakarya, Bartın, Karabük, Bolu, Kocaeli, Zonguldak, Düzce, Sinop, Samsun ve Ordu'yu kapsayan 11 il için "turuncu kod" ile yağış uyarısı yapıldığı belirtildi.

Açıklamada, turuncu kodla yağış uyarısı verilen illerdeki valilikler ve muhtarların bilgilendirildiği belirtilerek, şunlar kaydedildi:

"Düzce, Kastamonu, Bartın ve Zonguldak illerimize tedbir amaçlı ilave personel ve ekipman sevk edilmiştir. Ayrıca pazar günü, Zonguldak, Düzce ve Bartın'da yerel olarak şiddetli ve aşırı, Bolu, Karabük ve Kastamonu çevrelerinde kuvvetli ve yer yer çok kuvvetli, Kastamonu'nun kuzey ilçelerinde yerel olarak şiddetli ve aşırı Sinop, Samsun, Ordu, Giresun ve Trabzon'da çok kuvvetli, yer yer şiddetli, Trabzon'un doğusu, Rize il geneli ile Artvin'in kıyı ve kuzey kesimlerinde şiddetli, yer yer aşırı, Gümüşhane, Bayburt, Erzincan, Erzurum, Kars ve Ardahan'da yerel kuvvetli, Çorum, Amasya ve Tokat çevreleri ile Yozgat'ın ve Sivas'ın kuzeyinde yerel kuvvetli sağanak ve gök gürültülü sağanak yağış beklenmektedir."

İstanbul, Bursa, Bilecik ve Yalova için ise "sarı" kodla yağış uyarısı yapıldı. Vatandaşların sel, su baskını, yıldırım, heyelan ve ulaşımda aksamalar gibi olumsuzluklara karşı dikkatli ve tedbirli olmaları istendi.

Güncelleme Tarihi: 10 Temmuz 2023, 20:12
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER