İşte bedelli askerlikte son durum

AK Parti Grup Başkanvekili Bülent Turan, beklenen bedelli askerlik konusundaki son durumu açıkladı. Meclis'te gazetecilerin sorularını yanıtlayan Turan, "25 yaş ve 15 bin TL öngörüsüyle beraber 25 günlük askerlik hizmeti öngörülüyor. Tabii buna ilişkin çalışma ve takdir komisyonundur, Genel Kurulundur" dedi.

İşte bedelli askerlikte son durum

AK Parti Grup Başkanvekili Bülent Turan, beraberinde AK Parti Grup Başkanvekili Muhammet Emin Akbaşoğlu ile Mecliste düzenlediği basın toplantısında, Meclis gündemine ilişkin değerlendirmede bulundu. 

Bedelli askerlik konusunda herhangi bir çalışmanın olup olmadığı sorusuna Turan, AK Parti'nin şu ana kadar söz verip de yapmadığı hiçbir düzenlemenin olmadığını söyleyen Turan, "Bedelli bekleyen tüm vatandaşlarımıza bu müjdeyi vermek istiyorum" diyerek başladığı sözlerini şu şekilde sürdürdü: "Askerlik, Türk toplumunda en hassas, en kıymetli kavramlardan bir tanesidir. Dolayısıyla askerlik ruhuna yakışan bir adım atmak bizim görevdi. Bu görevi yerine getiriyoruz. Ancak istiyoruz ki, Türkiye'de profesyonel askerliğe geçişin bu bir adımı olsun. Zaman içerisinde Türkiye'de artık bedelli konuşan, bedel tabep eden insanlar yasalar vesair değil, kendi içerisinde yürüyen bir sistem olsun. Çünkü bugün 5 milyondan fazla bunu bekleyen insanımız var. Askerimizin yıllık talebi, 300 binlerde. Çok büyük bir yığılma var. Bu yığılmayı tabiri caizse bu kanun teklifiyle eritip, bundan sonraki dönemlerde ümit ediyorum ilgililer bir araya gelecektir, ilgili bakanlık adımları atacaktır ve profesyonel orduya geçişin bir imkanı sağlayacaktır diye düşünüyorum. 25 yaş ve 15 bin TL öngörüsüyle beraber 25 günlük bir askerlik hizmeti öngörülüyor. Tabi buna ilişkin çalışmalar, takdir komisyonundur, Genel Kurulu'ndur, ama bize gelen teklifin şu anki genel tablosu bu."

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER