Erken emeklilik hayal oldu!

TÜRKİYE'nin gündeminde yer almaya başlayan 'erken emeklilik' ile ilgili son sözü Cumhurbaşkanı Erdoğan söyledi, "Tasvip etmiyoruz" dedi. Bu noktada siyasette bu yolun her zaman açık olduğunu da dile getiren Erdoğan, "Bir kesimi memnun etmek adına ülkenin tüm dengelerinin bozulmasına da gönlümüz rıza gösteremez" diyerek nokta koydu.

www.netordu.com
Erken emeklilik hayal oldu!

Türkiye'de yaklaşık 6.3 milyon kişiyi yakından ilgilendiren 'erken emeklilik' konusunda son sözü Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan söyledi. Partisi'nin Meclis Grup Toplantısı'nda yaptığı konuşmada konuya oldukça önemli bir yer ayıran Cumhurbaşkanı ve AK Parti Genel Başkanı Recep Tayyip Erdoğan, "Erken emekliliği sosyal güvenlik sistemimizde tasvip etmiyoruz. Bir kesimi memnun etmek adına ülkenin tüm dengelerinin bozulmasına da gönlümüz rıza gösteremez" dedi ve ekledi: "Bu adım veya bu kampanya bir siyasi ranta dönüştürülmemelidir. Bu olursa bunun bedeli ülkemize çok ağır olur."

İşte Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın 'erken emeklilik' ile ilgili yaptığı açıklamalardan satır araları...

"Erken emekliliği sosyal güvenlik sistemimizde tasvip etmiyoruz, ama siyasette bu yol her zaman için açıktır." 

"Son günlerde 'emeklilikte yaşa takılanlar' başlığı altında yürütülen kampanyanın özünde işte bu uygulama vardır. Hatta bu başlık altında bir de dernek kurulmuş durumda. İşe bak! Bu derneğin başındaki kişinin durumu dahi tek başına sosyal güvenlik sistemimizin nasıl bir felakete itilmeye çalışıldığının ispatıdır. Bu derneğin başındaki hanımefendi 1992 yılında sigortalı olarak sosyal güvenlik sistemimize dahil olmuş. Sene 92. Şayet eski sistem devam etseydi bu hanımefendi 2012 yılında 38 yaşında emekli olacaktı. Halihazırdaki sistemdeki kademeli yaş uygulaması sebebiyle bu hanımefendi 2022 yılında, yani 48 yaşında emekli aylığı almaya başlayabilecek. Esasen bu kişi, zaten emeklilik hakkını kazanmış durumdu. Sadece emekli maaşı alabilmesi için bu yaşı beklemesi gerekiyor."

"DÜNYA'NIN HİÇBİR YERİNDE YOK"

"Dünya'nın hiçbir yerinde 38 yaşında emeklilik diye bir uygulama yoktur. 20 yıl çalışıp, 38 yaşında emekli olacak bir kişi, 40 yıl çalışmadan devletten maaş ve sağlık sigortası hizmeti alacak demektir. Ya böyle şey olur mu? Buna Dünya'nın hiçbir ülkesinin sosyal güvenlik sistemi dayanamaz. Zaten oralarda da böyle bir uygulama yok. Ortalama insan ömrünün 60 yaşı dahi bulmadığı dönemlerde 40'lı yaşlarda emekli olmanın belki bir izahı vardır, ama bugün ülkemizde ortalam insan ömrü 78'i geride bıraktı. Bırakınız 38'i, 48 yaşında emekli olan kişi dahi yaklaşık 30 yıl sistemde kalacak demektir. Bugün ülkemizde ortalama emeklilik yaşı 52'dir. Bu rakam Avrupa ülkelerinde 65'tir. Türkiye kademeli olarak henüz yeni yeni 65 yaş sınırına doğru çıkmaya çalışıyor. Ülkemizde ortalama sigortalılık süresi 26 yıl iken, emeklilikte geçen ömür 27 ile 31 yıl arasındadır. Avrupa'da  sigortalılık süresi 35 yıl iken emeklilikte geçen süre de genellikle 20 yılın altındadır."

"EMEKLİ ÖDEDİĞİ PRİMİ 6 YILDA MAAŞ OLARAK ALIYOR"

"Ülkemizde bir emekli tüm çalışma hayatı boyunca ödediği primi 6 yılda emekli maaşı olarak geri almaktadır. Görüldüğü gibi mevcut durumda dahi emeklilik sistemimiz içler acısı bir haldedir. Sosyal Güvenlik Kurumu'nun hesaplamalarına göre emeklilikte yaşa takılanlar denilen gruba giren bakın bunlar çok önemli, 6,3 milyon kişi bulunuyor. Bunların 1 milyon kadarı devlet memuru iken, kalanları hizmet akdiyle veya kendi hesabına çalışanlardan oluşuyor. Bunlardan 1,3 milyonu hemen emekli olabilecek durumda, kalanları da peyderpey emekliliğini talep edebilecektir. Bu teklifin ülkemize yıllık ilave maliyeti nedir biliyor musunuz? 26 milyar lira. Erken emeklilikten yararlanacakların tamamı göz önüne alındığında bu rakam toplamda nereye ulaşıyor biliyor musunuz? 750 milyar lirayı buluyor. Biz ekonomide bir ekonomik kurtuluş savaşınıo verdiğimiz böyle bir dönemde, böyle bir yükü milletimizin sırtına, ülkemizin sırtına bindirmeye hakkımız var mı diye bunu ben milletime soruyorum. Ne yapacak? Erken emekli olacak. Ondan sonra ne olacak? Gidecek kendine göre başka bir işte de çalışmaya devam edecek, yani çift dikiş. Böyle bir şey olamaz. Buna adalet denmez, buna hak denmez. Bugün batı dünyası bir defa yaşta emekliliği tırmandırıyor. 65'in altına eyvallah etmiyor, yukarı doğru çıkartıyor. Niye? Ülkeye maliyetleri çok çok fazla da onun için. Eskiden İskandinav ülkelerinde erken emeklilik olurdu. Şimdi İskandinav ülkeleri bile bunun bedelini ödeyemez duruma düşünce onlar da emeklilik yaşını yukarıya doğru tırmandırmaya başladılar."

"Yanlış anlaşılmasın. Bizim kimsenin hakkında, hukukunda gözümüz yoktur. Türkiye'de AK Parti kadar insanımızın hakkını koruyan, refah seviyesini yükselten, sosyal devlet ilkesinin gereğini yerine getiren bir başka parti olmamıştır. Emeklilerimiz konusunda da en büyük hizmetleri biz getirdik. Biz hükümete geldiğimizde bu ülkede 68 lira emekli maaşı vardı ya, 68 lira. Bugün asgari ücretin altında emekli maaşı neredeyse kalmadı. Ayrıca tüm emeklilerimize Ramazan ve Kurban bayramlarında 1000'er lira ikramiye veriyoruz. Sağlık hizmetlerinde Dünya'da örneği olmayan bir şekilde sosyal güvenlik şemsiyesinin dışında hiç kimseyi bırakmadık."

"BİR KESİMİ MEMNUN ETMEK..."

"Bir kesimi memnun etmek adına ülkenin tüm dengelerinin bozulmasına da gönlümüz rıza gösteremez. Kaldı ki, bu adım veya bu kampanya bir siyasi ranta dönüştürülmemelidir. Bu olursa bunun bedeli ülkemize çok ağır olur. Şu gerçeği hepimiz çok iyi biliyoruz. Bugün emeklilikte yaşa takılanlar diyerek kampanya yürütenlerden önemli bir bölümü, emekli maaşı almaya başladıktan sonra da az önce ifade ettiğim gibi resmi veya gayriresmi olarak çalışmayı sürdürecektir. Yani bir yandan devletten maaş alacak, diğer yandan yine işlerine güçlerine bakacaklar. Hakikat bu iken göz göre göre sosyal güvenlik sistemimizi yeni bir batağın, yeni bir felaketin içine niye sürükleyelim?" 

eko

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER